• Odbierz prezent
Kurs dolara (USD). Trump znów naciska na Fed! Raport walutowy

Poniedziałkowa sesja charakteryzowała się kontynuacją słabości waluty amerykańskiej (dolara USD), która znalazła się pod silną presją sprzedających od czasu czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, kiedy stało się jasne, że kolejnym ruchem ze strony Fed będzie cięcie kosztu pieniądza w USA.

Na chwilę obecna uczestnicy rynku zastanawiają się, jaka może być skala lipcowej obniżki stóp procentowych, jednakże na chwilę obecna bardziej prawdopodobne wydaje się cięcie o 0,25%. Ponadto słabszy sentyment do dolara może stanowić pokłosie nieustających nacisków ze strony amerykańskiego prezydenta, który w ostatnim czasie znów agresywnie powrócił do kwestionowania skuteczności działań Fed i wezwał ponownie do obniżki stóp procentowych. W związku z powyższym rynki powinny zostać podatne na informacje płynące z dzisiejszych wystąpień członków FOMC, a w szczególności Powella. Bullard z pewnością podtrzyma bardziej gołębie stanowisko, które nie będzie niczym nowym dla rynku. Dziś zostaną opublikowane także dane o sprzedaży nowych domów w maju i indeks zaufania amerykańskich konsumentów, który powinien utrzymać się w czerwcu na wysokim poziomie. Z kolei dzięki odczytowi indeksu Fed z Richmond dowiemy się nieco więcej jak kształtowała się sytuacja w amerykańskiej gospodarce w czerwcu.

Początek dzisiejszej sesji przynosi słabsze nastroje rynkowe

i spadek apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwają się dwa główne czynniki niepewności rynkowej – konflikt na linii USA – Iran oraz nierozwiązania jak dotąd kwestia współpracy handlowej na linii USA – Chiny. Z pewnością całej sytuacji nie pomagają nowe sankcje nałożone na Iran, gdyż widoczna jest ucieczka kapitału w stronę bezpiecznych aktywów. Jen zyskuje na wartości zarówno względem euro, jak i dolara, przy czym warto wspomnieć, że parze kursu dolara do jena USD/JPY udało się zejść poniżej okrągłego poziomu 107 jenów za dolara. Złoto znajduje się na nowych tegorocznych szczytach, a zagraniczne indeksy akcji lekko zniżkują. Indeks dolara jak na razie wyhamował zniżki w oczekiwaniu na publikacje z USA, których ewentualne dobre odczyty powinny stanowić wsparcie dla waluty amerykańskiej.

Złoty wyhamował dziś aprecjację na skutek wzrost awersji do ryzykownych aktywów. EUR/PLN oddala się od wsparcia w postaci okrągłego poziomu 4,2500, natomiast USD/PLN powrócił powyżej okolic 3,7350. Wczorajsze nieco słabsze dane o majowej przedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej nie wpłynęły negatywnie na PLN. Grażyna Ancyparowicz z RPP zdradziła, że nie widzi powodów do obniżek stóp procentowych. Ponadto zadeklarowała, że będzie głosowała za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie nawet jeśli inflacja przyśpieszy.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Kurs dolara do złotego USD/PLN zniżkował wczoraj w okolice lokalnych minimów z końca zeszłego roku i na chwilę obecną okolice 3,7380 zostały wybronione. Kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) i dolnego ograniczenia chmury ichimoku, co wspiera stronę podażową na tej parze. W przypadku pogłębienia spadków notowania będą się kierować w rejon 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 3,6195. Najbliższy opór wyznaczają okolice okrągłego poziomu 3,7400.

 

Trump znów naciska na Fed - 1

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Kurs dolara do jena USD/JPY


Kurs dolara do jena USD/JPY pogłębił dziś spadki i kurs zszedł chwilowo poniżej okrągłego poziomu 107 jenów za dolara. Kluczowe średnie kroczące EMA są skierowane ku dołowi, podobnie jak linii Tenkan i Kijun, co powinno ograniczać zasięg korekt wzrostowych. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 107,80, natomiast techniczny obraz rynku sprzyja dalszym zniżkom. Geometryczny poziom w postaci 78,6% zniesienia Fibo całości tegorocznych wzrostów wyznacza wsparcie na poziomie 106,47.

Trump znów naciska na Fed - 2

Wykres kursu dolara do jena USD/JPY

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk