• Odbierz prezent
Kurs dolara USD słabnie, ale w ograniczonym stopniu. Odczyty makro z USA nie wypadły źle. Bilans dnia

Dzień po teoretycznie mniej „gołębim” przekazie ze strony FED kurs dolara nie jest w stanie utrzymać swojej pozycji – o tym, że może on jeszcze nieco stracić, pisałem w poprzednich wpisach.

Co ciekawe odczyty makro z USA

nie wypadły dzisiaj źle, a to mogłoby być dodatkowym akceleratorem dla takiego ruchu – na zasadzie ostatniego przekazu z FED, im gorsze dane, tym większe prawdopodobieństwo tego, że dokonamy kolejnej obniżki stóp. Jutro kalendarz z USA jest ubogi, zatem wpływ na sentyment wokół dolara może mieć geopolityka (wątek ropa/Arabia Saudyjska/Iran, oraz temat relacji USA-Chiny). W pierwszym przypadku skupiamy się bardziej nie na kwestiach podażowych surowca, a tym, jak świat zachodni podejdzie do kwestii oskarżeń, że ostatni atak na saudyjskie pola naftowe był nadzorowany przez Teheran. Z informacji, jakie krążą od pewnego czasu wynika, że bardziej prawdopodobna jest formuła dyplomatyczna (przez sankcje), niż militarna, która mogłaby nakręcać spiralę przemocy w regionie.

To teoretycznie może zmniejszać presję na ucieczkę od ryzyka,

a więc pośrednio osłabiać dolara. O ile oczywiście zakładamy, że władze w Iranie kontrolują w pełni wszystkie działania, które ponoć są przez nich firmowane…. W temacie wątku USA-Chiny czekamy raczej na początek października, dzisiejsze i jutrzejsze spotkania grup roboczych negocjatorów raczej nic negatywnego nie powinny przynieść, gdyż ustalane są głównie kwestie techniczne pod rozmowy na początku przyszłego miesiąca.

O tym, że rynek idzie trybem większej akceptacji ryzyka świadczy chociażby zachowanie się indeksu S&P500, który ma szanse zmierzyć się ze swoimi maksimami przy 3023 pkt. z 13 września b.r.

Bilans dnia – dolar słabnie, ale w ograniczonym stopniu - 1

Wykres 30-minutowy FUS500

To jednak nie przekłada się na wykres kursu dolara do jena

USDJPY – jen nadal pozostaje pod presją biernego przekazu ze strony Banku Japonii, jaki napłynął dzisiaj rano (brak działania teraz i bardziej mgliste perspektywy poluzowania polityki monetarnej w przyszłości). Niemniej nie wydaje się, aby miało to doprowadzić do wyłamania dołem strefy 107,65-108,05 (przynajmniej nie w najbliższych dniach).

Bilans dnia – dolar słabnie, ale w ograniczonym stopniu - 2

Wykres dzienny kursu dolara do jena USDJPY

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk