• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs dolara (USD) słabnie, a amerykańska giełda bije rekordy

Droższe złoto, tańszy dolar USD i hossa na Wall Street – oto następstwa środowego wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej. Inwestorzy oczekiwali na potwierdzenie przekonań dotyczących cięcia stóp procentowych w USA już w tym miesiącu. I doczekali się – pisze Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd.

Prezentacja półrocznego raportu Rezerwy Federalnej na temat polityki monetarnej mogła być najważniejszym wydarzeniem tygodnia. W swoim wystąpieniu Jerome Powell, przewodniczący Fed, wyraził zaniepokojenie słabymi nastrojami biznesowymi i spowolnieniem produkcji. Tym samym zasygnalizował, że amerykański bank centralny zbliża się do obniżki stóp w tym miesiącu.

Po środowych zeznaniach w Kongresie

inwestorzy zwiększyli zakłady, że Fed obetnie stopy o 50 pkt bazowych, chociaż konsensus nadal przewiduje obniżkę o ćwierć punktu. Inwestorzy podnieśli swoje oczekiwania cięcia o pół punktu procentowego do prawie 31 proc., co jest wartością najwyższą od początku miesiąca.

Z protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku w USA dowiedzieliśmy się, że wielu decydentów Fed widzi obniżkę stóp już w najbliższym czasie. Wielu z nich zauważyło, że argument za nieco bardziej akomodacyjną polityką pieniężną wzmocnił się w obliczu zwiększonej niepewności co do perspektyw gospodarczych.

Gdy wzrosły szanse

na głębsze cięcie stóp procentowych w USA, kurs dolara USD zdecydowanie osłabił się w relacji do większości walut. Kurs głównej pary walutowej euro do dolara EUR/USD rósł najszybciej od połowy czerwca, zbliżając się do poziomu 1,1300 dolara. Zyskał na tym również złoty, umacniając się do dolara z 3,81 do 3,78 złotego.

Większa szansa na tanie pieniądze spodobała się inwestorom na Wall Street. Amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały nowe historyczne szczyty. Indeks S&P 500 osiągnął po raz pierwszy w historii 3000 pkt, podrożało również złoto. Niższe stopy procentowe plus pomoc dla gospodarki zwiększają wyceny akcji. Chociaż tutaj należy pamiętać o trwającym sezonie wyników, który może być ważniejszy w tym momencie od polityki monetarnej Fed. Jednak w tym momencie nastroje na rynku wydają się wyśmienite.

INFORMACJE O MARCE

Conotoxia Ltd. dostarcza usługę Forex na portalu Cinkciarz.pl. 69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Przed podjęciem decyzji o założeniu transakcji należy upewnić się, czy znane są nam zasady działań kontraktów CFD i czy możemy pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższy tekst nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym artykule.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk