• Odbierz prezent
Kurs dolara (USD) się umocnił. Konsekwentne spadki euro do franka (EUR/CHF). Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy

Trwa szczyt Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, który odbywa się pod hasłem: „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”. W tle procedura impeachmentu prezydenta Trumpa i coraz groźniejszy wirus rozprzestrzeniający się już nie tylko po Chinach. Główne chińskie indeksy odnotowują spadki.

W Polsce przedstawiona przez GUS wartość produkcji przemysłowej w grudniu spadła aż o 9,4% w porównaniu z listopadem. Najsilniejszy spadek produkcji odnotowano w koksowniach i rafineriach oraz branży tekstylnej.

Królowa oficjalnie wyraziła zgodę na wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Oznacza to, że nie ma powodów, dla których ustawa miałaby utknąć w brytyjskim parlamencie. Do negocjacji pozostaną tylko zasady współpracy gospodarczej między UE a wyspiarzami.Opublikowane w piątek dane PMI pokazują, że Wielka Brytania ma się dobrze.

W Strefie Euro nieco zaskakuje spadek PMI dla usług, ale nastrój w eurolandzie minimalnie poprawia indeks dla Niemiec. U naszych zachodnich sąsiadów widać stopniowy wzrost zarówno we wskaźniku dla usług jak i przemysłu, chociaż ten drugi jest nadal sporo pod kreską. Europejski Bank Centralny nie zdecydował się natomiast na cięcie stóp procentowych, chociaż zauważalne są – jak stwierdziła prezes ECB – pewne oznaki wzrostu inflacji bazowej.

Kurs dolara się umocnił

Mimo zgodnego z oczekiwaniami komunikatu ECB, dobrej koniunktury na rynkach akcji oraz zmniejszonej niepewności co do wojen handlowych notowania euro uległy wahaniom względem dolara. Amerykańskiej walucie pomaga w umocnieniu chiński wirus i dziś średni kurs euro do dolara EUR/USD wynosi 1,10.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Nie może być za spokojnie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.01.2020 - 1źródło: Bankier.pl

Złotówka zatrzymana

Rosnące PMI dla przemysłu w Strefie Euro daje nadzieje na ożywienie w gospodarce. W Polsce grudniowe statystyki z dużych sklepów pokazały zaś, że wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych utrzymał się powyżej 5%. Dane nie pozwalają na wielkie wahania na kursie euro do złotego EUR/PLN mamy średni kurs na poziomie 4,25.

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Nie może być za spokojnie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.01.2020 - 2źródło: Bankier.pl

Same sukcesy

Na szczycie w Davos prezydent Trump pochwalił sam siebie za umowę z Chinami i w kontekście silnego dolara przyznał, że spodziewa się od FED obniżenia stóp procentowych. W USA reakcja na rozprzestrzeniający się chiński wirus nie wpłynęła znacząco na pozycje dolara. I poniekąd dlatego dziś średni kurs dolara do złotego USD/PLN wyniósł 3,85.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Nie może być za spokojnie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.01.2020 - 3źródło: Bankier.pl

Frank z górką

Styczeń to konsekwentne obniżanie się kursu euro do franka EUR/CHF, w tym tygodniu odnotowano jeden skokowy wzrost, który nie zatrzymał jednak trendu. W zestawieniu ze złotówką widać od połowy tygodnia delikatne wzrosty i dziś kurs franka do złotego CHF/PLN mamy kurs na poziomie 3,97.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Nie może być za spokojnie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.01.2020 - 4źródło: Bankier.pl

Funt rządzi się swoimi prawami

Dobre dane z rynku pracy, dobre PMI zarówno dla przemysłu, jak i usług oraz optymizm wśród brytyjskich przedsiębiorców sprawiły, że funt pofrunął w górę. Co do jego kolejnych ruchów wydaje się, że negocjacje z UE po wyjściu ze wspólnoty mogą sprzyjać wahaniom kursu. Dziś średni kurs funta do złotego GBP/PLN wynosi 5,04.

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Nie może być za spokojnie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.01.2020 - 5źródło: Bankier.pl

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Analitycy walutowi Ekantor.pl

Zespół analityków internetowego kantoru wymiany walut Ekantor.pl zajmuje się śledzeniem zmian zachodzących na rynku Forex oraz analizowaniem bieżących danych makroekonomicznych. Wnioski przedstawiane są w postaci komentarzy walutowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk