• Odbierz prezent
Kurs dolara USD próbuje się cofać. Większa szansa na "jastrzębie" akcenty jutrzejszego przekazu FED. Bilans dnia

Wczorajszy ruch, który można tłumaczyć zarówno ryzykiem geopolitycznym po wydarzeniach w Arabii Saudyjskiej (to zdaje się maleć), ale i też obawami dotyczącymi „jastrzębiego” zaskoczenia jutrzejszym przekazem FED, czy też nieoczekiwanym ruchem w górę na stopie overnight repo w poniedziałek, we wtorek zaczął być nieco korygowany.

Opublikowane o godz. 15:15

dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej za sierpień wypadły powyżej oczekiwań, co tylko potwierdza dalszy wzrost indeksu niespodzianek ekonomicznych Citigroup dla USA i teoretycznie zwiększa szanse na „jastrzębie” akcenty jutrzejszego przekazu FED. Kurs dolara USD jednak na tym nie zyskał, gdyż nowojorski oddział FED podał informację, że wpompował dzisiaj w rynek 75 mld USD w celu ustabilizowania sytuacji na rynku operacji overnight repo po wczorajszej zmienności. Ten wątek może być mało znaczący w gąszczu innych informacji, które bierze pod uwagę FED, ale może wpływać na oczekiwania idące jednak w stronę „gołębiego” zaskoczenia przekazem jutro wieczorem.

Bilans dnia – dolar próbuje się cofać - 1

Wykres indeksu oczekiwań ekonomicznych Citigroup dla USA (kolor niebieski i skala lewa), oraz strefy euro (kolor czerwony i skala prawa). Poniżej spread pomiędzy tymi indeksami (kolor fioletowy) z nałożonym przebiegiem kursu EURUSD. Źródło: Thomson Reuters Eikon

Na wykresie kursu euro do dolara EURUSD widać, że podjęta została próba wybicia ponad opór 1,1026 (dołek z 1 sierpnia), chociaż ostatnio znacznie większe znaczenie miał rejon 1,1060-65, chociaż tam jeszcze nie powróciliśmy.

Bilans dnia – dolar próbuje się cofać - 2

Wykres dzienny kursu euro do dolara EURUSD

Na indeksie S&P500

mamy konsolidację i wyczekiwanie na impuls. Jeżeli sytuacja na rynku ropy będzie się wyciszać (agencja Reuters podała powołując się na źródła, że przywrócenie poprzedniego poziomu produkcji przez Saudi Aramco, może potrwać szybciej niż sądzono), a ryzyko jutrzejszego przekazu FED będzie po „gołębiej”, a nie „jastrzębiej” stronie, to możemy zobaczyć próbę domknięcia luki z niedzieli (poziom 3007 pkt. dla instrumentu FUS500 na platformie BOSSAFX). Kluczowe poziomy do utrzymania w przypadku takiego scenariusza w krótkim terminie to wsparcia w okolicach 2990 i 2883,50.

Bilans dnia – dolar próbuje się cofać - 3

Wykres godzinowy FUS500

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk