• Odbierz prezent
Kurs dolara (USD) powrócił do spadków, euro (EUR) próbowało odbijać, a sytuacja funta (GBP) pozostaje niejasna

To było najważniejsze w mijającym tygodniu: 

Kurs dolara

(USD) powrócił do spadków po tym jak szef FED zeznając w Kongresie dał do zrozumienia, że od czerwcowego posiedzenia FOMC skala niepewności w gospodarce nie zmniejszyła się, a ryzyka spadku inflacji mogą być niedoszacowane. Rynek w pełni wycenia możliwość cięcia stóp o 25 p.b. na posiedzeniu 31 lipca. Szanse na mocniejszy ruch nie są duże, a dodatkowo opublikowane w czwartek dane pokazały, że bazowa inflacja CPI nieoczekiwanie wzrosła w czerwcu o 0,1 proc. m/m, oraz przyspieszyła do 2,1 proc. r/r. 

Kurs euro

(EUR) próbował odbijać - „minutki” z czerwcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego pokazały wprawdzie, że członkowie tego gremium dostrzegają konieczność poluzowania polityki, ale nie widzą konieczności pośpiechu. Uczestnicy rynku zdają sobie dodatkowo sprawę z potencjalnych problemów – cięciu stopy depozytowej powinno towarzyszyć tzw. jej zróżnicowanie dla poszczególnych instytucji, a aby móc wznowić program skupu aktywów konieczne jest ustawowe podniesienie limitów zaangażowania dla EBC.

Niejasna pozostaje sytuacja

wokół kursu funta (GBP) – według plotek Boris Johnson już wygrał listowne głosowanie na nowego szefa Partii Konserwatywnej, chociaż ono jeszcze trwa i oficjalnie nazwisko powinniśmy poznać około 22 lipca. Tymczasem temat Brexitu przyprawia o ból głowy decydentów także w Banku Anglii – zdaniem Gertjana Vlieghe BOE powinien szybko ściąć stopy w okolice zera, gdyby miało dojść do wyjścia z UE bez umowy. W sytuacji rozwodu z umową, należy raczej spodziewać się ich stopniowego wzrostu w ciągu najbliższych trzech lat. 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk