• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Kurs dolara USD poniżej 3,95 PLN. Euro na poziomie 4,35 zł. Polski złoty łapie oddech. Komentarz walutowy

Słabe dane z USA w połączeniu z poprawą nastrojów globalnych były tym, czego potrzebowała polska waluta. Środa była bardzo udana dla wszystkich walut rynków wschodzących, jednak nie jest powiedziane, że to koniec problemów. Świetnie radzi sobie także funt, ale i w tym przypadku najciekawsze dopiero przed nami.

Rynki globalne

ostatnio są na karuzeli pomiędzy słabymi danymi i zapowiedziami kolejnych ceł, a pompowaniem nastrojów zapowiedziami rozmów handlowych i oczekiwaniami na cięcia stóp procentowych. Obecnie jesteśmy w tej drugiej fazie – mimo iż kolejne cła weszły w życie z początkiem września, globalne rynki rosną po informacji o telefonie od wicepremiera Chin, podczas którego podobno uzgodniono termin rozmów handlowych na początek października. Ta poprawa nastrojów rynkowych była potrzebna walutom rynków wschodzących. Najmocniej zyskiwał rand południowoafrykański, silnie zwyżkowały też meksykańskie peso czy brazylijski real.

Polski złoty

zyskał nieco mniej, ale wystarczyło, aby odsunąć kurs dolara do złotego USDPLN od bariery 4,00 zł. Nie bez znaczenia będą dane z USA, które poznamy dziś (raport ADP o 14:15 i indeks ISM usług o 16:00) i jutro (raport NFP, 14:30). Silny rynek pracy utrzymuje wśród wielu członków Fed przekonanie, że nie ma co się spieszyć z obniżkami stóp procentowych – zmiana tego stanu rzeczy mogłaby więc być dla dolara przełomowa.

Przełomowe mogą być

też najbliższe dni na funcie, który już zaliczył w tym tygodniu potężną zmienność. Po spadku poniżej poziomu 1,20 (do poziomu niewidzianego od 1985 roku!) kurs funta do dolara GBPUSD gwałtownie odbił po serii porażek premiera Johnsona w brytyjskim parlamencie. Izba niższa przegłosowała projekt ustawy zmuszający rząd do wnioskowania o przesunięcie daty wyjścia z UE w przypadku braku porozumienia i jednocześnie odrzuciła wniosek premiera o przedterminowe wybory. Czy oznacza to, że ryzyko twardego Brexitu zostało odsunięte? Jeszcze nie. Zwolennicy rządu składają poprawki, które mogą przeciągnąć procedowanie nad ustawą w Izbie Lordów do czasu zawieszenia prac parlamentu. Są jednak szanse, że ustawa wejdzie w życie do poniedziałku i w takim scenariuszu opozycyjna Partia Pracy może zagłosować za przyspieszonymi wyborami. Sytuacja jest dynamiczna, na razie czekamy na wystąpienie premiera zapowiedziane na dzisiejsze popołudnie. Upokorzony Boris Johnson może chcieć się odegrać, a to czynnik ryzyka dla funta.

Po wczorajszym umocnieniu dziś złoty nieco traci. O 9:20 kurs euro EURPLN wynosi 4,3506 złotego, kurs dolara USDPLN 3,9435 złotego, kurs franka CHFPLN 4,0119 złotego, zaś kurs funta GBPPLN 4,8201 złotego.  

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk