• Odbierz prezent
Dolar (USD) po mega silnych wzrostach dochodzi do ściany. Co to oznacza dla USDCAD i GBPUSD?

Ten tydzień należał bezwzględnie do amerykańskiej waluty. Dolar umacniał się względem wszystkich głównych walut. Najdotkliwsze spadki dosięgnęły pary AUDUSD, której kurs zniżkował o 3.65%. Kurs siostrzanej waluty NZDUSD zanotował spadek o 3.08%. Co nas może czekać w nadchodzących dniach na parach z USD?

Indeks dolara przed silnym oporem

Poziom 71.40 na indeksie dolara może przysporzyć problemów bykom. Na piątkowej świecy widać pierwszą reakcję podażową w postaci górnego cienia. Ponadto, kurs od początku września układa się w formację klina zwyżkującego. Statystycznie częściej dochodzi do wybicia dołem z takiej formacji. Potwierdzeniem tej tendencji będzie wybicie lokalnego wsparcia na 70.80. Spadki na indeksie dolara mogą potrwać do okrągłego poziomu 70.

 Wykres 1. Indeks dolara amerykańskiego (USD_I), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 1. Indeks dolara amerykańskiego (USD_I), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Para USDCAD wypełnia przewidywany zasięg

Kurs USDCAD od marca przebywał w trendzie spadkowym prowadzonym przez linię trendu. W dn. 08.09.2020 doszło do mocnego wybicia linii trendu i po kilkudniowej konsolidacji dalsze wzrosty były kontynuowane. Obecnie kurs wypełnił zasięg największej korekty w trendzie spadkowym. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce 3-krotnie i za każdym razem USDCAD wracał do spadków. Ze względu na próbę zmiany trendu na wzrostowy, obecne spadki mogą potrwać do najbliższego wsparcia 1.3240, gdzie stoczy się decydująca walka o dalszy kierunek ruchu. Oczywiście przebicie obecnych oporów i zamknięcie powyżej 1.3440 neguje ten scenariusz z korektą spadkową.

 Wykres 2. Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego (USDCAD), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 2. Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego (USDCAD), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Czytaj także:

Jak wykorzystać prognozowaną słabość dolara na GBPUSD?

Ciekawa sytuacja na wykresie funta do dolara (GBPUSD). Z jednej strony kurs wybił mocne wsparcie na 1.28, ale z drugiej strony spadki układają się w formację klina zniżkującego i wzrosty z obecnych poziomów nie są niemożliwe. Podczas piątkowej sesji nastąpiła próba wybicia w górę 1.28, ale podaż uniemożliwiła dalsze wzrosty. Początek tygodnia powinien przynieść rozstrzygniecie co do kierunku. Trwałe wyjście powyżej 1.28 to możliwe wzrosty znów w stronę 1.30. Druga opcja to spadki w kierunku lokalnego wsparcia na 1.2660 jeszcze w ramach formacji klina.

 Wykres 3. Kurs funta do dolara (GBPUSD), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 3. Kurs funta do dolara (GBPUSD), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk