• Odbierz prezent
Kurs dolara USD najsłabszy od dwóch i pół roku! Nadzieje na ożywienie rosną
Z artykułu dowiesz się:

  • o bieżącej sytuacji na rynkach finansowych,
  • co z cenami EUR/USD, PLN, GOLD, WTI czy BRENT.

Na ostatniej sesji w roku większość indeksów w Azji podtrzymuje wzrosty przy optymistycznym zapatrywaniu się inwestorów na 2021 r. Na FX dolar jest najsłabszy od dwóch i pół roku. Słaby jest też złoty po wczorajszej fali wyprzedaży. Złoto i ropa naftowa bez większych zmian.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Rosnące nadzieje inwestorów na ożywienie gospodarcze na świecie pomagają w poprawie rekordów na rynku akcji.
  • W Azji przodują chińskie akcje, a Shanghai Composite rośnie o 1,7 proc. Benchmarkowy indeks CSI 300 osiągnął najwyższy poziom od pięciu lat. Akcje wzrosły również w Hongkongu i spadły w Sydney. Rynki w Japonii i Korei Południowej są zamknięte.
  • Na FX indeks dolarowy DXY spada o 0,1 proc. i na 89,63 jest najniżej od kwietnia 2018 r. Przetasowania na koniec roku przy ograniczonej płynności w obliczu wzrostu apetytu na ryzyko pomagają w osłabieniu dolara.
  • EUR/USD w nocy podjął kolejną próbę wyjścia ponad 1,23, ale dziś rano cofa się do 1,2295. Mocne są wrażliwe na apetyt na ryzyko NZD i AUD.
  • Złoty pozostaje słaby na 4,58 za euro po kolejnej fali wyprzedaży w środę, która wywindowała kurs z 4,52 do 4,6050. Nie cichną spekulacje, że jest to celowe działania NBP dla podrasowania zysku banku centralnego na koniec roku. Dodatkowe zamieszanie wywołał ostatni wywiad prezesa NBP Adama Glapińskiego, gdzie zasygnalizował możliwość obniżki stóp procentowych w I kw. 2021 r.
  • Innego zdania jest inny członek RPP Eugeniusz Gatnar, który powiedział PAP, że może być problem ze zdobyciem wystarczającej większości w Radzie Polityki Pieniężnej, aby przeforsować dalsze obniżki stóp procentowych. „Nie mamy żadnych danych, które mogłyby uzasadnić taki ruch” - podkreślił Gatnar.
  • Ceny ropy stoją w miejscu, gdyż tryb risk-on na rynkach ściera się z sygnałami rosnącej podaży. WTI traci 0,2 proc. do 48,3 USD/b.
  • Złoto bez większych zmian dryfuje tuż pod 1890 USD/oz.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk