• Odbierz prezent
Kurs dolara USD na poziomie 3,90 złotego. Euro poniżej 4,31 PLN. Polska waluta bez większej reakcji na wyniki wyborów

Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na PLN, pomimo weekendowych wyborów parlamentarnych. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,3040 zł wynosi kurs euro EUR/PLN, 3,9038 zł kurs dolara USD/PLN, 3,9091 zł kurs franka CHF/PLN oraz 4,9280 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,009% (11/10) w przypadku papierów 10-letnich.

Bazując na wieczornych late polls PiS wygrywa wybory z wynikiem 43,6%,

Koalicja Obywatelska otrzymała 27,4%, Lewica 11,9%, Koalicja Polska 9,6% oraz Konfederacja 6,4%. Teoretycznie więc PiS zdobywa samodzielną większość, niemniej bufor ok. 9 posłów to zbyt mało aby postawić tezę, że wyniki te zmienią się nieznacznie. Niemniej jesteśmy świadkami realizacji scenariusza bazowego na rynkach – inwestorzy znają politykę PiS oraz wiedzą czego się spodziewać. Trudno więc mówić o podbiciu ryzyka politycznego. Dużo uwagi poświęcane jest Senatowi gdzie podział miejsc może nie być tak jednoznaczny co opóźniałoby reformy oraz podbijałoby istotność przyszłych wyborów prezydenckich. Inwestorzy zastanawiają się na ile „poluzowane” zostaną obecnie przedwyborcze obietnice np. dot. płacy minimalnej. Polski złoty pozostaje jednak stabilny, a bardziej w przypadku krajowych aktywów będą liczyć się wydarzenia globalne.

W weekend Trump poinformował

o podpisaniu „partial/faze1 deal” z Chinami, co odbierane jest pozytywnie. Realny wpływ umowy an globalne perspektywy jest niewielki niemniej otwiera drogę do dalszych rozmów i „dowozi sukces polityki Prezydenta”. Ponadto trwają negocjacje dot. umowy Brexitu. W konsekwencji globalne nastroje są umiarkowanie pozytywne. Warto również bliżej przyjrzeć się sytuacji na regionie CEE, gdzie w wyborach samorządowych na Węgrzech wyraźnie zaznaczona została siła opozycji.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. bilansu płatniczego za sierpień. Poranne dane z Chin (dot. importu/exportu) odebrane zostały dość chłodno.

Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż dynamika aprecjacji PLN zaczyna dogasać i bez istotniejszego impulsu, w kierunku walut EM, ze strony kursu euro do dolara EUR/USD możemy przejść w stan lokalnej konsolidacji.

 

 

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk