• Odbierz prezent
Kurs dolara USD mocny. Wokół wojny handlowej na linii USA-Chiny. Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii?

TO BYŁO NAJWAŻNIEJSZE W MIJAJĄCYM TYGODNIU:


Kurs dolara zyskał w relacji do większości walut,

chociaż rynek długu zdaje się wyrażać rosnące obawy, co do perspektyw dla stóp procentowych (rentowności 10-letnich obligacji na chwilę spadły poniżej rentowności dla papierów 2-letnich), niezależnie od faktu, że czwartkowe dane makro (sprzedaż detaliczna i indeksy regionalne) wypadły nieoczekiwanie dobrze. Siła kursu dolara USD to, zatem bardziej wynik obaw związanych z kondycją innych walut…

Krok do tyłu w wojnie handlowej USA-Chiny.

Amerykanie zdecydowali się opóźnić wprowadzenie wyższych taryf na większą część chińskich produktów do 15 grudnia (miały wejść już 1 września). Wskazuje się, że Trump mógł ugiąć się pod presją ze strony biznesu i konsumentów, kalkulując jednocześnie szanse na swoją reelekcję na jesieni 2020 r. Strony (amerykańska i chińska) nie wykazują jednak większej chęci do „przełamania lodów” – rozmowy będą, ale „formalne” i telefoniczne – nie ma planów spotkania dla zespołów negocjatorów.

Nasilają się spekulacje, na jakie posunięcia może zdecydować się we wrześniu Europejski Bank Centralny.

Olli Rehn z Finlandii dał do zrozumienia, że odpowiedź na widoczne spowolnienie gospodarki i rosnące ryzyka, powinna być znacząca.

Rośnie prawdopodobieństwo przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

Ekonomiści banku ING stawiają na taki scenariusz aż 40 proc. szans. W brytyjskich mediach widać rosnące słowa krytyki wobec premiera Johnsona, któremu zarzuca się, że prowadzi bardzo ryzykowną taktykę „chicken game” (oczekując, że UE w ostatniej chwili ugnie się i zmieni zdanie wobec Brexitu, aby nie dopuścić do realizacji scenariusza wyjścia bez umowy). W ostatnich dniach światło dzienne ujrzał krytyczny list firmowany przez obóz zwolenników UE w Partii Konserwatywnej, a opozycyjni laburzyści szykują się do złożenia wniosku o wotum zaufania dla rządu.

Norwedzy nie zmienili poziomu stóp procentowych, ale podwyżka we wrześniu jest nadal możliwa

– tak wynika z komunikatu, jaki został opublikowany w czwartek.

W kraju poznaliśmy szacunki wskazujące na niższą dynamikę PKB, ale wyższą inflację.

Według GUS wzrost gospodarczy w II kwartale wyhamował do 4,4 proc. r/r do 4,7 proc. r/r (szacowano 4,5 proc. r/r), a inflacja CPI podbiła w lipcu do 2,9 proc. r/r z 2,6 proc. r/r (jak oczekiwali tego ekonomiści).

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk