• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Kurs dolara USD - korekta spadkowa! Rollercoaster na funcie - GBP/USD spadł do najniższego poziomu od 1985 roku, a później mocno odbił w górę!

To było najważniejsze w mijającym tygodniu:  

 

#Zaliczyliśmy korektę spadkową na kursie dolara USD,

którą uruchomiły oczekiwania odnośnie do perspektyw polityki FED, a także nadzieje na przełom w rozmowach handlowych USA-Chiny (na początku października ma dojść do spotkania delegacji negocjatorów w Waszyngtonie). Ostatecznie szanse na cięcie stóp przez FED aż o 50 p.b. podczas posiedzenia zaplanowanego na 18 września, w końcu tygodnia ponownie zmalały. Słaby indeks ISM dla przemysłu za sierpień (49,1 pkt.), został przykryty przez dobre dane ADP (195 tys. etatów), ISM dla usług (56,4 pkt.), oraz wyliczenia Departamentu Pracy – dynamika płacy godzinowej pozostała na poziomie 3,2 proc. r/r, choć nieco rozminęły się dane NFP (130 tys. nowych miejsc pracy zamiast spodziewanych 160 tys.).  

#Kilku członków Europejskiego Banku Centralnego

wyrażało sceptycyzm, co do zasadności wznowienia programu skupu aktywów na zaplanowanym na 12 września posiedzeniu. Tak zwane „kontrolowane przecieki” wskazały, że „gołębią niespodzianką” może być odejście od czasowego horyzontu w tzw. forward guidance na rzecz ram ilościowych, ale to wiele nie zmienia. Mimo tego euro pozostawało słabe. Ostateczne odczyty indeksów PMI za sierpień nie odbiegały zbytnio od wstępnych szacunków. Negatywne zaskoczenie przyniosły natomiast dane z Niemiec dotyczące lipcowych zamówień w przemyśle i dynamiki produkcji przemysłowej.  

#Rollercoaster na kursie funta.

W poniedziałek kurs funta do dolara GBPUSD spadł do najniższego poziomu od 1985 r., aby później mocno odbić w górę. Obawy o bezumowny Brexit z końcem października spadły po tym, jak Izba Gmin przy wsparciu 21 posłów Partii Konserwatywnej (zostali za to później z niej wyrzuceni) przegłosowała uchwałę „nakazującą” rządowi wydłużenie procesu rozwodowego o kolejne 3 miesiące, jeżeli do października nie uda się zawrzeć stosownego porozumienia z UE. W odpowiedzi premier Johnson złożył wniosek o przedterminowe wybory, które mogłyby mieć miejsce jeszcze w połowie października. Ten nie zyskał jednak wsparcia opozycji (wymagane jest 2/3 głosów Izby).  

#Dobry okres dla walut surowcowych,

którym pomogła odwilż w relacjach USA-Chiny, a dolara kanadyjskiego (CAD) dodatkowo wsparł bardziej „jastrzębi” przekaz z banku Kanady. Komunikat towarzyszący decyzji o utrzymaniu stóp procentowych (1,75 proc.) zredukował też rynkowe oczekiwania na obniżkę o 25 p.b. do końca roku.

#Szanse na podwyżkę stóp procentowych

na przełomie roku widzą natomiast decydenci w szwedzkim Riksbanku, którzy teraz pozostawili bez zmian parametry polityki pieniężnej. Z kolei norwescy statystycy obstawiają, że Norges Bank na jakiś czas zakończy cykl podwyżek. Brak przeceny korony norweskiej można jednak wiązać z faktem odbicia cen ropy.

#To był lepszy czas dla bardziej ryzykownych walut,

którym pomogła odwilż w relacjach USA-Chiny, słabszy dolar, oraz zwyżki na rynkach akcji (wyczekujących globalnej stymulacji monetarno-fiskalnej). Zyskiwał też kurs chińskiego juana.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk