• Odbierz prezent
Kurs dolara (USD), euro (EUR), funta (GBP) i polskiego złotego (PLN). To będzie przełomowy tydzień, a te wydarzenia wpłyną na kursy walut
fot. freepik.com

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • Kluczowym odczytem tygodnia będzie piątkowy raport NFP, obrazujący zmianę zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolnicznym
  • Dzień wcześniej (wyjątkowo nie w środę) opublikowany zostanie raport ADP, oprócz tego w czwartek poznamy odczyty przemysłowego ISM za maj
  • Do najważniejszych odczytów z polskiej gospodarki będzie należał środowy szybki odczyt inflacji CPI w maju
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Poniedziałek, 29 maja

Pierwszy dzień nowego tygodnia handlowego przebiegnie bez jakichkolwiek istotnych odczytów makroekonomicznych.

Sesja handlowa z powodu Zielonych Świątek nie odbędzie się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Sprawdź również: CD Projekt miażdży oczekiwania analityków. Jest jednak jedno... ALE

 

Wtorek, 30 maja

We wtorek o godz. 9:00 poznamy finalny odczyt wskaźnika PKB Szwajcarii za pierwszy kwartał. Analitycy prognozują wynik na poziomie 0,1% w ujęciu kwartalnym (wyrównany sezonowo) oraz 0,6% w skali roku. W czwartym kwartale zeszłego roku PKB Szwajcarii wzrosło o 0,8% w skali roku i pozostało bez zmian kwartalnie.

W tym samym czasie opublikowany zostanie również majowy indeks instytutu KOF, będący wskaźnikiem wyprzedzającym dla oceny kondycji szwajcarskiej gospodarki. Prognozowany odczyt to 95,8 pkt., wobec 96,4 pkt. osiągniętych w kwietniu.

O godz. 9:00 poznamy również wstępne odczyty inflacji konsumenckiej i zharmonizowanej w Hiszpanii w maju.

W tym samym czasie opublikowany zostanie również wskaźnik wyprzedzający koniunktury dla polskiej gospodarki wg BIEC (Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych).

O godz. 16:00 opublikowany zostanie odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za maj, oceniającego warunki ekonomiczne w USA (zatrudnienie, wynagrodzenia, dochody i planowane wydatki). Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 99,9 pkt., wobec 101,3 pkt. osiągniętych w kwietniu.

O 16:30 opublikowany zostanie majowy odczyt indeksu Dallas Fed dla przemysłu.

O godz. 19:00 rozpocznie się konferencja prasowa członka Komitetu Otwartego Rynku, Toma Barkina.

Sprawdź również: Zaskakujący wynik wyborów w Turcji - zobacz jak reaguje giełda i lira turecka (TRY)

 

 

Środa, 31 maja

Ostatni dzień miesiąca będzie bardzo intensywny pod względem publikacji makroekonomicznych.

O godz. 01:50 opublikowane zostaną dane z Japonii na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kwietniu. W przypadku produkcji przemysłowej analitycy spodziewają się wzrostu o 1,5% w porównaniu do marca (po odsezonowaniu), wobec wcześniejszych 1,1% m/m. W przypadku sprzedaży detalicznej prognozowany jest wzrost o 7% w skali roku (wobec 6,9% r/r w marcu).

O godz. 3:00 opublikowany zostanie odczyt ostateczny odczyt przemysłowego i usługowego PMI dla Chin (wg CFLP) za maj. Analitycy spodziewają się odczytu PMI dla przemysłu na poziomie 49,3 pkt., wobec 49,2 pkt. w kwietniu.

O godz. 10:00 poznamy najważniejsze odczyty tego tygodnia z perspektywy polskiej gospodarki - wstępne dane na temat inflacji CPI w maju. W kwietniu dynamika cen wyniosła 14,7% w skali roku i 0,7% w ujęciu miesięcznym i był to kolejny miesiąc ze spadkiem inflacji. Analitycy prognozują, że majowy odczyt również będzie niższy od poprzedniego - konsensus analityków zakłada wynik w przedziale od 14,2 do 14,5% w skali roku.

W tym samym czasie GUS opublikuje również finalne dane na temat PKB Polski w pierwszym kwartale. Wstępne dane przyniosły odczyt na poziomie -0,2% w porównaniu do poprzedniego roku (bez korekty sezonowej) oraz wynik 3,9% w ujęciu kwartalnym (po odsezonowaniu).

O godz. 14:00 poznamy wstępne dane na temat niemieckiej inflacji w maju. Analitycy spodziewają się kontynuacji trendu spadkowego i odczyty wskaźnika CPI na poziomie 6,5% w ujęciu rocznym, wobec 7,2% r/r odnotowanych w kwietniu. W przypadku wskaźnika zharmonizowanego (HICP) konsensus analityków zakłada odczyt na poziomie 6,9% w skali roku, wobec 7,6% r/r w poprzednim miesiącu.

O godz. 14:50 rozpoczną się wystąpienia członków Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), Susan Collins oraz Michelle Bowman.

O godz. 15:45 opublikowany zostanie odczyt wskaźnika Chicago PMI za maj. Oczekiwania zakładają pogorszenie nastrojów w stosunku do kwietnia i odczyt na poziomie 47 pkt., wobec 48,6 pkt. miesiąc wcześniej.

O 17:00 zaplanowany jest start konferencji prasowej prezesa banku centralnego Szwajcarii (SNB), Thomasa Jordana.

O godz. 20:00 opublikowana zostanie Beżowa Księga Fed, czyli raport sporządzony przez rezerwę federalną dotyczący stanu gospodarki USA i podejmowanej polityki monetarnej, publikowany na dwa tygodnie przed posiedzeniem FOMC.

Sprawdź również: Niby spada, ale tak naprawdę rośnie - inflacja w Polsce w maju 2023 w dół po raz trzeci?

 

 

Czwartek, 1 czerwca

Pierwszy dzień nowego miesiąca handlowego upłynie po znakiem publikacji wskaźników PMI. O godz. 2:30 poznamy ostateczny odczyt przemysłowego PMI dla Japonii (wstępne dane 50,8 pkt.).

O godz. 3:45 opublikowany zostanie majowy indeks PMI dla przemysłu Chin (prognoza to 49,3 pkt., wobec 49,5 pkt. w kwietniu.

O godz. 9:00 poznamy odczyty przemysłowego PMI dla Polski. Analitycy spodziewają się pogorszenia nastrojów w porównaniu do kwietnia (46,6 pkt.) i odczytu na poziomie 45 pkt.

O godz. 9:55 opublikowany zostanie przemysłowy PMI dla Niemiec. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów wstępny odczyt również wykazał pogorszenie nastrojów i wynik 42,9 pkt. (poniżej oczekiwań), wobec wcześniejszych 44,5 pkt.

Pięć minut później poznamy odczyt przemysłowego PMI dla całej strefy euro. Wstępny odczyt wyniósł 44,6 pkt., wobec 45,8 miesiąc wcześniej.

O godz. 11:00 opublikowane zostaną natomiast szacunkowe dane na temat majowej inflacji w strefie euro. Analitycy prognozują dalszy spadek wskaźnika HICP, do poziomu 6,3% w skali roku (wobec 7% r/r w kwietniu). W przypadku inflacji bazowej HICP (bez uwzględnienia cen żywności i energii) analitycy spodziewają się minimalnego spadku dynamiki w porównaniu do kwietnia - prognoza to 5,5% r/r, wobec wcześniejszych 5,6% w skali roku.

O godz. 14:15 poznamy raport ADP, dotyczący kondycji amerykańskiego rynku pracy w maju. Prognoza zakłada wzrost liczby etatów w maju o 180 tys., wobec 296 000 nowych miejsc pracy w kwietniu.

O godz. 15:45 opublikowany zostanie ostateczny odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Stanów Zjednoczonych w maju (wstępnie 48,5 pkt., w kwietniu 50,2 pkt.).

O 16:00 poznamy natomiast odczyt indeksu ISM dla przemysłu USA w maju. Konsensus analityków zakłada odczyt na poziomie 47 pkt., wobec 47,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Wraz z odczytem ISM publikowane są indeksy cen płaconych, zatrudnienia i nowych zamówień.

O godz. 19:00 rozpocznie się wystąpienie szefa Fed z Filadelfii, Patricka Harkera.

Sprawdź również: Kalendarz ekonomiczny na poniedziałek, 29 maja. Co się dzieje na rynku walutowym?

 

 

Piątek, 2 czerwca

Ostatni dzień tygodnia handlowego będzie zdominowany przez odczyty makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Do najważniejszych będzie należał niewątpliwie majowy raport NFP (publikacja o godz. 14:30), obrazujący kondycję amerykańskiego rynku pracy na podstawie oficjalnych danych Biura Statystyki Pracy. Oczekiwany przyrost liczby nowych etatów w sektorze pozarolniczym w maju zakłada hamowanie rynku pracy w USA - odczyt ma wynieść 195 000, wobec 253 000 nowych etatów w kwietniu. Wraz z danymi o przyroście zatrudnienia Biuro Statystyki Pracy pokaże oficjalne dane na temat średniej płacy godzinowej w maju, stopy bezrobocia i długości tygodnia pracy.

Sprawdź również: Dywidendy od spółek z GPW – zobacz co będzie się działo w tym tygodniu

 


Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk