• Odbierz prezent
Kurs dolara (USD) do jena (JPY) krąży przy poziomie 106,90. Spadek eksportu w Chinach. Optymistyczne spojrzenie na gospodarkę prezesa Fed

Rynek akcji i walutowy wchodzą w nowy tydzień w pozytywnym klimacie, choć słabe dane z chińskiego handlu zagranicznego ograniczają entuzjazm. GBP jest nerwowy w obliczu spekulacji dot. sabotowania umowy blokującej bezumowny brexit.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

 • W Chinach w sierpniu eksport spadł

 • o 1 proc. r/r wobec wzrostu o 3,3 proc. w lipcu. Prognozy zakładały wzrost o 2,2 proc. Import spadł o 5,6 proc. wobec -5,3 w lipcu (prog. -6,4 proc.). W rezultacie nadwyżka handlowa skurczyła się do 34,8 mld USD z 44,6 mld USD.
 • Dane (opublikowane w niedzielę) tłumią entuzjazm wywołany piątkową decyzją Ludowego Banku Chin o obniżce stopy rezerw obowiązkowych o 50 pb dla większości instytucji i o 100 pb dla lokalnych banków.
 • Indeks Shanghai Composite

 • rośnie dziś o 0,7 proc., a w Tokio Nikkei225 zyskuje 0,6 proc.
 • Kurs dolara do juana USD/CNH jest nieco wyżej na 7,1280 wobec 7,111 pod koniec piątkowego handlu.
 • Wśród walut G10 wybija się lekka premia na rzecz walut surowcowych, głównie NZD. Kurs dolara nowozelandzkiego do amerykańskiego NZD/USD kontynuuje odbicie z 4-letnich dołków i jest na 0,6430. Brak szczegółowych informacji okołorynkowych sugeruje techniczne odreagowanie stanu silnej wyprzedaży.
 • W piątek USD był pod presją po rozczarowującym odczycie zatrudnienia (ale mocny był wzrost płac), jednak pod koniec dnia zdołał odrobić część strat.
 • Podczas piątkowego wystąpienia prezes Fed

 • Powell przedstawił względnie optymistyczne spojrzenie na gospodarkę, co sugeruje brak pilnej potrzeby bardziej agresywnego posunięcia ze strony Fed.
 • Kurs euro do dolara EUR/USD jest stabilny przy 1,1025; kurs dolara do jena USD/JPY krąży przy 106,90.
 • Kurs funta do dolara GBP/USD

 • nie zdołał utrzymać się ponad 1,23 (1,2270), za co odpowiadać mogą spekulacje dotyczące brexitu. Oczekuje się, że rząd podejmie dziś ostatnią szansę, by parlament przegłosował przyspieszone. Jest bardzo mało prawdopodobne, że otrzymamy inny wynik od tego sprzed weekendu. Na rynek docierają jednak informacje, że Boris Johnson przygotowuje plan, dzięki któremu mógłby sabotować umowę blokującą przeprowadzenie bezumownego brexitu 31 października, jeśli nie otrzyma zgody parlamentu na nowe wybory.
 • Ropa naftowa rośnie dziś o ok. 1 proc. z Brent na 62,1 USD/b, a WTI na 57,1. Arabia Saudyjska odwołała ze stanowiska ministra energii Al-Faliha i zastąpiła go księciem Abdulazizem bin Salmanem. Ceny rosną, gdyż Arabia Saudyjska zasygnalizowała, że cięcia produkcji będą kontynuowane za nowego ministra energii.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk