• Odbierz prezent
Kurs dolara umacnia się po posiedzeniu EBC. Euro i złoty tracą.

Euro nie straciło na posiedzeniu EBC tak wyraźnie jak w czerwcu, ale jednak ostatecznie okazało się ono dla europejskiej waluty niekorzystne. W ślad za euro do dolara tracił też złoty, choć bardzo mocny sentyment na rynkach podtrzymują wyniki kwartalne amerykańskich spółek. Dziś uwaga przesunie się na amerykański raport o PKB za drugi kwartał.

 

Kurs euro nadal w konsolidacji

Niskie oczekiwania nie wystarczyły aby euro umocniło się po posiedzeniu EBC. Mario Draghi nie powiedział nic, co mogłoby dać inwestorom powody do kupowania pary EURUSD, choć był kilkukrotnie pytany o przyszłoroczną podwyżkę stóp, czy też politykę reinwestycji przychodów z portfela obligacji. Dla EBC taka polityka ma sens: ożywienie ostatnio jest trochę mniej wyraźne, a inflacja bazowa nie chce rosnąć, Bankowi zatem nie opłaca się pompować oczekiwań i powodować umocnienia euro. Kurs EURUSD ( euro dolar amerykański) , która oparł się spadkom poniżej poziomu 1,15 i potrzebował impulsu wzrostowego tym razem takiego impulsu nie dostał. Nadal jednak pozostaje w szerokiej konsolidacji (1,15 – 1,18) i kupujący mogą szukać kolejnej szansy.

 

Nie będzie kolejnych ceł na import samochodów z USA

Złotemu i walutom z rynków wschodzących sprzyjają nastroje na rynkach giełdowych. Te uległy poprawie głównie po spotkaniu Trumpa z Junckerem w środę, gdyż odsunęło ono groźbę wprowadzenia kolejnych ceł, w tym szczególnie na import samochodów do USA. W tym kontekście warto zwrócić uwagę również na przyspieszenie rozmów w ramach NAFTY. Czy zwiastuje to zmianę podejścia Białego Domu? Zbyt wcześnie na takie wnioski. Trump może próbować odnieść sukces przed wyborami, ale jeśli to się nie uda z dnia na dzień jego podejście może radykalnie się zmienić, co już wcześniej obserwowaliśmy. Jednocześnie dobre wyniki publikują amerykańskie spółki. Wczoraj mocne raporty opublikowały Amazon oraz Intel.

Czytaj także: Trump nie odpuszcza w sprawie ceł

Presja na prezydenta Donalda Trumpa rośnie nie tylko ze strony globalnych sojuszników USA, ale jak się okazuje również w jego kraju. Mimo to prezydent nie zamierza się wycofać. Wczoraj rynki wydawały się pogodzone ze scenariuszem nowych ceł i po początkowej wyprzedaży nastroje poprawiły się – pytan.. Czytaj
Trump nie odpuszcza w sprawie ceł

Dziś pozycją numer jeden jest szacunek PKB w USA za drugi kwartał bieżącego roku. Amerykańska gospodarka ma się dobrze, wspiera ją obecnie dodatkowo obniżenie podatków. Jednak poprzeczka zawieszona jest wysoko – oczekiwany wzrost to 4,1%. Wobec trochę nijakiego wpływu wczorajszego EBC dane mogą być kolejnym istotnym impulsem dla kursu EURUSD. Europejskie rynki rozpoczynają handel na zielono, a to dobra wiadomość dla złotego. O 8:25  kurs euro to 4,2907 złotego, kurs dolara wynosi 3,6858 złotego, kurs franka 3,7054 złotego, zaś kurs funta to  4,8273 złotego.  

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk