• Odbierz prezent
Kurs dolara traci na radykalnej poprawie sentymentu. Wyraźne odbicie na Wall Street. Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Pekinie

Wtorek pokazuje mieszany bilans dla dolara, ale spory ruch dokonał się jeszcze w poniedziałek wieczorem. Amerykańska waluta straciła za sprawą radykalnej poprawy globalnego sentymentu – Wall Street odnotowała wyraźne odbicie, które było kontynuowane (poprzez kontrakty futures) także podczas handlu w Azji. Przyczyniły się do tego dwie informacje – FED poinformował, że rozszerza istniejący program SMCCF o zakupy obligacji korporacyjnych na rynku wtórnym (ma to obniżyć koszty finansowania sektora prywatnego), a agencja Bloomberg podała powołując się na źródła w Białym Domu, że rozważany jest nowy program wydatków infrastrukturalnych na kwotę 1 bln USD (mają być one przeznaczone m.in. na szerokopasmowy internet). Jednocześnie Departament Handlu pozwolił amerykańskim firmom na współpracę z Huawei w obszarze standardów 5G, a być może jeszcze dzisiaj Sekretarz Stanu Mike Pompeo spotka się z przedstawicielem chińskiego MSZ – może być to sygnał, że przed listopadowymi wyborami obie strony będą chciały załagodzić wzajemne relacje.

Poza tym Bank Japonii rozszerzył skalę programu pożyczek dla przedsiębiorstw niefinansowych do 110 bln JPY z 75 bln JPY (reszta pozostała bez zmian), a zapiski z posiedzenia Banku Australii pokazały, że niskie stopy jeszcze długo pozostaną na niskim poziomie (co akurat nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem). Mamy też trochę informacji ważnych dla funta. Po wczorajszym spotkaniu Johnson-von der Leyen pojawiły się pewne sygnały, jakoby strony były bardziej skłonne do kompromisu. Ustalono harmonogram regularnych spotkań, które mają zmierzać do wypracowania porozumienia dotyczącego nowej umowy handlowej, a dzisiejsza prasa donosi, jakoby Unia była skłonna nieco odpuścić w spornym temacie rybołówstwa. Niemniej wciąż wiele jest punktów spornych, a czasu bardzo mało – Brytyjczycy wyraźnie dali wczoraj do zrozumienia, że Brexit zostanie przeprowadzony zgodnie z planem, czyli z początkiem 2021 r.

Negatywne informacje dotyczące drugiej fali zakażeń COVID-19, które były przedmiotem sporych obaw na rynkach, zostały nieco zapomniane. Niestety statystyki są złe, a ognisko zakażeń w Pekinie rośnieElementem ryzyka dla rynków jest też sytuacja na granicy obu Korei, po tym jak żołnierze północnokoreańscy weszli do tzw. strefy zdemilitaryzowanej.

OKIEM ANALITYKA – ta zmienność…

Szalony rollercoaster trwa. Informacje o drugiej fali zakażeń zostały przykryte przez doniesienia o działaniach FED i planach Trumpa (program infrastrukturalny, oraz pewne ocieplenie z Chinami). Przecenione rynki łatwo to kupiły, ale pozostaje pewien haczyk. Decydenci mają świadomość, że w pewnym momencie staną przed trudną decyzją - sytuacja w Pekinie pokazuje, że śledzenie i lokalizowanie ognisk, oraz testowanie, jest mniej skuteczne od sprawdzonego już wcześniej lockdownu. Taki scenariusz to jednak czarny sen dla wielu - polityków, biznesmenów i inwestorów. Ten wątek nie będzie masowo poruszany, ale ... pewnych rzeczy nie da się uniknąć, jak chociażby większej ostrożności po stronie konsumentów itd. Obserwujmy, zatem uważnie nadchodzące dane. Redukcja szans na V/U-kształtny scenariusz odbicia będzie szybko przekładać się na stosowne "dostosowanie" się rynków finansowych. Emocjonalny rollercoaster będzie trwał nadal.

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk