• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs dolara tonie! Gwałtowna reakcja na informacje z Chin oraz spółki Apple. Zatrzęsło kursami walut

Kurs dolara do jena japońskiego USDJPY w zaledwie 6 minut stracił ponad 300 pipsów na wartości. W przeciągu ostatnich godzin handlu kurs dolara tracił jeszcze mocniej bo momentami aż 600 pipsów. Tak dramatycznej zmienności na parze USDJPY  (dolar do jena japońskiego) nie mieliśmy nigdy w XXI wieku. Co się wydarzyło, że kurs dolara do jena japońskiego zareagował w tak dynamiczny sposób? Czy wysoka zmienność dotyczy tylko i wyłącznie kursu dolara do jena japońskiego?

 Dynamiczna przecena kursu dolara

Wykres kursu dolara do jena japońskiego w ujęciu minutowym - spadki z poziomu 108.41 wyhamowały dopiero na poziomie 105.11

Kurs dolara pod wpływem danych z Chin oraz najważniejszej spółki technologicznej USA- Apple

Przede wszystkim winę za tą sytuację ponoszą dane makroekonomiczne, które zostały opublikowane podczas sesji, która zwykle cechuje się mniejszymi obrotami. Nieoczekiwane informacje w połączeniu z mała ilość zleceń podczas sesji azjatyckiej (oczywiście stosunkowo małą, należy wziąć też pod uwagę fakt, że o jeden dzień dłużej świętowali Japończycy) może wywoływać dramatyczne zmiany kursu, które później nazywane są tzw. flash crashami. Ewidentnie zabrakło silnej i gęsto ułożonej drabiny zleceń po drugiej stronie rynku. Na co rynek zareagował tak wielką gwałtownością?

Chińska gospodarka spowalnia

Po raz pierwszy od 25 lat prognozy PKB dla Chin zaczynają wyglądać źle. To oczywiście odbiło się negatywnie na tych wszystkich walutach, których kraje, gospodarczo zależne są od kondycji chińskiej gospodarki. Dramatycznej przecenie uległ kurs dolara australijskiego. W zasadzie w stosunku do większości walut kurs australijskiej waluty zaliczył potężne spadki. Podobnie zachował się dolar nowozelandzki. W obliczu gospodarczej niepewności, która powinna przerodzić się w ekonomiczny kryzys rynek zwrócił się w stronę tzw. safe haven. Najbardziej zyskał jen japoński i to właśnie w stronę jena japońskiego powędrował kapitał. To jasny komunikat co do oczekiwań inwestorów co do przyszłych miesięcy. Kurs dolara do jena japońskiego jest najważniejszą parą walutową w zestawieniu z jenem japońskim. Taka sytuacja nie wróży nic dobrego dla gospodarki Japonii, która przez ostatnie lata walczy o słabego jena, który pomaga krajowemu eksportowi.

 Kurs dolara australijskiego wykres 3 stycznia

Wykres dolara australijskiego w stosunku do jena japońskiego z zaznaczoną reakcją rynkową

Apple obniża prognozy sprzedaży na rynku chińskim

Apple się przeliczył. Dla rynku najgorsze jest to, że przeliczył się nie o 1%, ale aż o 10%. W oficjalnym komunikacie przekazanym po zamknięciu sesji na amerykańskim rynku akcyjnym inwestorzy dowiedzieli się, że Apple w ostatnich 3 miesiącach nie zrealizował prognozy i zamiast 94 miliardów dolarów dochodu  oczekuje osiągnięcia zaledwie 84 miliardów dolarów dochodu. Otwarcie sesji amerykańskiej będzie niezwykle ciekawe. To wszystko wydarzyło się w dniu, w którym prezydent USA Donald Trump uspokajał inwestorów, przekonując ich co do przyszłych wzrostów cen akcji.

 Wiadomość od Apple

Informacja z tradingview.com

Na wydarzenia zareagował funt brytyjski

Całe wydarzenie znacząco odbiło się na kursie funta brytyjskiego. Zaledwie kilkadziesiąt minut po informacjach praktycznie wracamy do punktu wyjścia w przypadku kursu funta do złotego GBPPLN. W przypadku funta do dolara GBPUSD sytuacja wskazuje na kontynuacje trendu spadkowego.

 Kurs funta do dolara GBPUSD w ujęciu minutowym

Wykres kursu funta brytyjskiego do dolara GBPUSD

Trzeba przyznać, że takie otwarcie 2019 roku powoduje, że inwestorzy będą mieli ogromne oczekiwania co do zmienności na rynkach finansowych

Niestety brokerzy CFD w takich momentach nie dają zarobić

O ile na wykresie sytuacja wygląda niezwykle obiecująco o tyle rzeczywistość już taka nie jest. Bardzo duża zmienność powinna przekładać się na większe zyski. Tak niestety nie zawsze się dzieje. Na forach pojawiły się informacje o wyłączaniu platform handlowych oraz o poważnych rekwotawaniach. To oznacza,  że jeżeli handlujesz na instrumentach CFD to miałeś okazję zarobić tylko wtedy gdy wcześniej zająłeś pozycję i dodatkowo broker poprzez rozjechanie widełek cenowych nie wyrzucił Cię z twojej pozycji. Tak niestety wygląda brutalna rynkowa rzeczywistość.  


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk