• Odbierz prezent
Kurs dolara szaleje. Co tu się dzieje? Kurs funta tąpnął. Jedynie euro oraz frank trzymują poziom

Tonące indeksy giełdowe już od kilku dobrych sesji nie schodzą z czołówek portali finansowych. Przecena związana z panoszącym się koronawirusem zaczyna nabierać na sile. Zwiększona zmienność nie omija rynku Forex. Kursy walut, w szczególności z polskim złotym, ulegają dramatycznym zmianom. Traci przede wszystkim dolar oraz funt. Na pierwszy rzut oka tak dynamiczna przecena jest nieuzasadniona. Gdy spojrzymy jednak na dane makroekonomiczne to możemy dojść do wniosku, że rynek znacząco zaczyna wyprzedzać fakty. Aktualnie za jednego dolara płacimy zaledwie 3 złote i 78 grosze. Kurs funta spadł poniżej 5 złotych. Siłę utrzymuje frank, z tymże jest to waluta uznawana za tzw. bezpieczną przystać, więc jej ewentualne wzrosty nie powinny dziwić. Nieznacznie na wartości traci euro, chociaż w przypadku pary walutowej EUR/PLN o jakiejkolwiek panice mowy być nie może. Co spowodowało tak dramatyczną przecenę dolara i funta?

Kurs dolara dosłownie oszalał. Rzadko widzimy taką zmienność

Zacznijmy analizę od danych finansowych. O godzinie 14:30 poznaliśmy szereg odczytów ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejszym z nich był odczyt NFP, czyli zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Dane okazały się bardzo optymistyczne dla dolara. Zamiast oczekiwanych 175 tysięcy nowych miejsc pracy odczyt pokazał aż 273 tysiące. To ogromna różnica, która w normalnych warunkach powinna wpłynąć na znaczące umocnienie się dolara. Kurs dolara USD/PLN po publikacji stracił jednak kilka groszy. Możliwe, że inwestorzy tak optymistyczny odczyt przyjęli jako prognozę znacznie gorszych odczytów w przyszłości. Należy dodać, że w bieżącym tygodniu ogromne znaczenie i wpływ na dolara ma decyzja Fed'u. W Stanach postanowiono obniżyć stopy procentowe aż o 50 punktów bazowych. To oczywiście decyzja, która ma ratować giełdę w Stanach, ale z oczywistych przyczyn uderza w siłę dolara. Perspektywy dla amerykańskiej waluty nie są optymistyczne. Jeszcze gorszym scenariuszem byłoby mocne wprowadzenie luzowania ilościowego tzw. QE. Bardzo prawdopodobne, że do takiego scenariusza dojdzie w najbliższych miesiącach. W końcu prezydent Trump walczy o reelekcję, a do tego potrzebna jest silna giełda. Liczą od wierzchołka kurs dolara został przeceniony już o 20 groszy.

Dolar do złotego USD/PLN wykres notowaniaWykres dolara do złotego USD/PLN. Skala spadków może być zaskakująca

Złoty umacnia się w stosunku do funta, euro oraz franka

Pozostałe istotne pary walutowe, takie jak: kurs funta GBP/PLN, kurs franka CHF/PLN oraz kurs EUR/PLN ulegają przecenie. Spadki są dramatyczne tylko dla funta. Pozostałe pary zachowują się stabilnie. Za jednego funta płacimy około 4 złotych i 94 groszy. Frank kosztuje 4 złote i 5 groszy, natomiast za euro płacimy 4.29 PLN.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk