• Odbierz prezent
Kurs dolara spadł w stosunku do polskiego złotego o 0,7%. Sprzedaż detaliczna przerywa pasmo słabych publikacji z kraju

Ostatnie dni obfitowały w rozczarowujące publikacje z Polski. Po zaskakująco słabych danych o dynamice płac w przedsiębiorstwach, nadeszły budzące znacznie większe obawy dane o produkcji przemysłowej, której dynamika w czerwcu – w ujęciu rok do roku – była ujemna i osiągnęła poziom najniższy od blisko trzech lat. Na szczęście piątek przynosi pewne pocieszenie.

Po ostatniej serii gorszych odczytów z gospodarki można było się obawiać, że i sprzedaż detaliczna radziła sobie gorzej od założeń. Jednak tak pesymistyczna wizja nie uległa materializacji. Zamiast tego zobaczyliśmy wyższą od oczekiwań dynamikę czerwcowego indeksu na poziomie 5,3% w ujęciu rocznym. Jest to poziom niższy od wskazania 7,3% notowanego miesiąc wcześniej, jednak uwzględniając, że zarówno efekt kalendarzowy, jak i efekt bazy działały na niekorzyść danych, można uznać to za całkiem dobry wynik.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs dolara do złotego EUR/PLN w czwartek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,25-4,27. Wspólna europejska waluta zakończyła dzień wyraźnym umocnieniem w relacji do dolara amerykańskiego, co jednak nie było związane z informacjami płynącymi ze strefy euro, a raczej ze słabością USD w końcówce dnia.

Kurs funta GBP

Kurs funta do złotego GBP/PLN w czwartek wzrósł o ponad 0,2%, wahając się w widełkach 4,72-4,74. Wczoraj brytyjskiej walucie sprzyjały dobre dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu. Nie wadziły również pozytywne informacje związane z Brexitem. Wczoraj brytyjscy posłowie przegłosowali poprawkę, która utrudni przyszłemu premierowi Wielkiej Brytanii czasowe zawieszenie parlamentu w celu przeprowadzenia Brexitu bez porozumienia.

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN w czwartek spadł o 0,7%, wahając się w widełkach 3,77-3,80, dolar tracił również w relacji do głównych walut. Słabość amerykańskiej waluty nadeszła w drugiej części dnia. Było to po tym, jak John Williams z Fed zasugerował, że ograniczone możliwości luzowania polityki monetarnej ze strony banku centralnego sprawiają, że „opłaca się działać szybko” i obniżać stopy procentowe w odpowiedzi na pierwsze oznaki problemów gospodarczych.

 

Słowa Williamsa zostały odebrane jako sugestia tego, że Fed może być skłonny zgodzić się na nieco agresywniejsze poluzowanie polityki monetarnej, co przełożyło się na wzrost cen akcji, spadek rentowności amerykańskich papierów 2-letnich oraz osłabienie amerykańskiej waluty.

 

Co ciekawe, wypowiedź została później „uszczegółowiona” przez oddział Fed z Nowego Jorku, któremu przewodzi Williams. Fed poinformował, że to rozważania teoretyczne, a nie sugestia realnych, dalszych działań banku centralnego.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

16:00 – wstępny odczyt indeksu zaufania konsumentów w USA według Uniwersytetu Michigan w lipcu

17:05 – przemawia James Bullard z FOMC

22:20 – przemawia Eric Rosengren z FOMC

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara amerykańskiego

USDPLN

3,7900

19.07.19 15:40

Kurs euro

EURPLN

4,2545

19.07.19 15:40

Kurs funta szterlinga

GBPPLN

4,7435

19.07.19 15:40

Kurs franka szwajcarskiego

CHFPLN

3,8612

19.07.19 15:40

Tabela. Główne kursy walut dolara, euro, funta i franka w piątek 19.07.19 na rynku forex

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk