• Odbierz prezent
Kurs dolara słabnie. Silne waluty Antypodów. Sytuacja na rynkach

We wtorek kurs dolara USD jest słabszy na szerokim rynku, co zawdzięczamy utrzymującemu się lepszemu sentymentowi globalnemu. Statystyki dotyczące COVID-19 wprawdzie nadal wypadają mieszanie, ale pojawia się coraz więcej doniesień o przygotowywanych planach wychodzenia z gospodarczego lockdownu w najbliższych tygodniach (nadal jednak żadne konkretne decyzje nie zapadły, a kolejne kraje wydłużyły obostrzenia do początku maja np. Wielka Brytania). W nocy opublikowane zostały dane z Chin nt. bilansu handlowego w marcu i wypadły lepiej – nadwyżka sięgnęła 19,9 mld USD dzięki mniejszemu od spodziewanego spadku dynamiki importu i eksportu (odpowiednio -0,9 proc. r/r i -6,6 proc. r/r). Niemniej juan jest jedną z kilku walut, które tracą dzisiaj w relacji z dolarem. Nadal dość mocne są waluty Antypodów, kontynuując tendencję z zeszłego tygodnia. W relacji G-10 najlepiej zachowuje się korona szwedzka.

OKIEM ANALITYKA – Nadzieje kontra gospodarcze dane

Inwestorzy mniej emocjonują się statystykami wokół COVID-19, a bardziej tym, kiedy mogłoby zostać podjęte decyzje dotyczące częściowego zniesienia gospodarczego lockdownu – mamy, zatem nadzieje z którymi może być różnie. Przykładem tego mogą być USA, gdzie mamy nieco rozbieżne podejście Donalda Trumpa, a lokalnych gubernatorów, czy też epidemiologów. Przedłużające się dyskusje mogą, zatem przynieść odwrotny efekt. Dodatkowo ten tydzień przyniesie ważne „dane makro” , jakim będą wyniki amerykańskich spółek za I kwartał, za którymi najpewniej pójdą mocne rewizje wcześniejszych założeń. Rozczarowania mogą zepsuć nastroje, a to może skłonić część inwestorów do powrotu w stronę dolara kosztem bardziej ryzykownych aktywów.

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk