• Odbierz prezent
Kurs dolara silnie wzrośnie? Nie tylko FED się liczy. Świat wkroczył w długotrwałą recesję?

Rezerwa Federalna ma dzisiaj dwie możliwości – nie robić nic, zapewniając jednak o gotowości do dalszych działań w razie potrzeby, co jednak jest bardziej próbą oceny tego, na ile sprawdza się przyjęty w ostatnich tygodniach schemat, albo zasygnalizować możliwość wdrożenia kolejnych posunięć – takim może być tzw. kontrola krzywej rentowności, czyli próba utrzymywania rentowności długoterminowych obligacji na bardzo niskim poziomie.

Korzyści? Łatwiejsze finansowanie gigantycznego deficytu, jaki narósł po pandemii. Ale i też sprytna furtka dla wyjścia z tzw. uzależnienia od skali QE i pompowania spekulacyjnych baniek na rynkach finansowych. W przypadku wdrożenia programu kontroli krzywej rentowności, sumarycznie skala skupu aktywów mogłaby być mniejsza, niż obecnie. Jeżeli dostrzeże to rynek, to może być to mocny powód do korekty na rynkach akcji, oraz odbicia mocno przecenionego w ostatnich kilkunastu dni dolara.

Dzisiaj przed południem OECD opublikował swoje prognozy makroekonomiczne, które potwierdzają tylko, że świat wkroczył w długotrwałą recesję. Uwagę zwraca duże prawdopodobieństwo zaistnienia tzw. drugiej fali zakażeń COVID-19 w najbliższych miesiącach. Kluczowe będzie to, jak do tego podejdą rządy – obecnie zakłada się, że masowy lockdown będzie zastępowany przez działania oparte o lokalne ogniska i „punktowe” izolowanie społeczności. Drugi wątek to relacje amerykańsko-chińskie, które mogą się zaostrzyć w lipcu, jeżeli Departament Handlu USA nie zmieni planów ostrych restrykcji wobec Huawei. Trzeci temat, to Brexit i zamieszanie związane z koniecznością złożenia wniosku o wydłużenie okresu przejściowego do końca czerwca.

 

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk