• Odbierz prezent
Kurs dolara przebija 4,22 złotego! Euro nad 4,55 PLN. Frank powyżej 4,33 zł. Brak optymizmu na walutach

Na rynkach akcji od miesiąca mamy wzrosty. Rynki ignorują koszmarne dane makroekonomiczne, mając nadzieję na szybką poprawę sytuacji i pozytywny wpływ działań banków centralnych na wyceny. Tego optymizmu nie widać jednak na walutach, dolar kosztuje ponownie ponad 4,20 złotego.

Optymizm na rynku akcji

Optymizm rynków akcji bierze się przede wszystkim z powiedzenia „nie walcz z Fed”. Skoro amerykański bank centralny powiększa swój bilans w rekordowym tempie, jest szansa, że przełoży się to na jeszcze wyższe wyceny. Rzeczywistość gospodarcza jest oczywiście ekstremalnie niepewna, ale inwestorzy mają nadzieję, że obecnie publikowane dane to już dno i w kolejnych miesiącach będzie tylko lepiej. Naturalnie może być bardzo różnie. Pomimo restrykcji i zamknięcia gospodarek liczba nowych zachorowań maleje w ograniczonym tempie i zniesienie restrykcji może doprowadzić do drugiej fali epidemii. Wielką niewiadomą jest postawa konsumenta, który może być bardziej ostrożny. Wreszcie jest kwestia zmian geopolitycznych, które mogą prowadzić do deglobalizacji, o czym pisałem kilka dnie temu. Na razie jednak nie jest to w centrum uwagi.

Dlaczego zatem optymizm ten nie udziela się rynkom walut? W sytuacji poprawy koniunktury rynkowej waluty rynków wschodzących (w tym złoty) powinny zyskiwać, zaś dolar tracić. Tak się jednak nie dzieje. Jedną z przyczyn jest fakt, że pandemia w wielu istotnych krajach na mapie rynków wschodzących jest cały czas daleka od opanowania (Meksyk, Brazylia), podczas gdy w części krajów rozwiniętych sytuacja jednak ulega pewnej poprawie. Kluczowe jest jednak to, że kraje rozwinięte, nie polegając na zagranicznych oszczędnościach, mają możliwości finansowania ogromnych pakietów pomocowych, podczas gdy w przypadku krajów rozwijających się jest to o wiele trudniejsze. Meksykowi już obniżono rating i rosną obawy o to, że któryś z większych rynków wschodzących mógłby mieć problemy z regulowaniem zobowiązań. To samo tyczy się korporacji z rynków wschodzących. A takie obawy ciążą wszystkim ważniejszym walutom rynków wschodzących, również złotemu.

Aktualne kursy walut

Czwartek jest dniem ważnych publikacji makroekonomicznych.  Wstępne indeksy PMI z Azji i Europy już pokazały skalę gospodarczej zapaści, szczególnie w sektorze usług. Wyjątkowo źle jest we Francji, gdzie indeks PMI dla usług spadł do zaledwie 10,4 pkt! (stabilną sytuację mamy w momencie, gdy indeks przekracza 50 pkt.). Podobne indeksy publikowane będą dziś jeszcze w USA (15:45), zaś wcześniej poznamy dane o nowych bezrobotnych (14:30). Fatalne europejskie dane ciążą kursowi euro względem dolara (EUR/USD), a w konsekwencji traci polski złoty.  O 9:35 kurs euro EUR/PLN wynosi 4,5570 zł, kurs dolara USD/PLN 4,2230 złotego, kurs franka CHF/PLN 4,3342 zł, zaś  kurs funta GBP/PLN 5,2017 złotego. 

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk