• Odbierz prezent
Kurs dolara pozostaje bierny. Funt po 4,96 PLN. Euro blisko 4,41 zł. Frank przy 4,12 złotego. Komentarz walutowy

Globalny świat finansów ma w ostatnich miesiącach jeden główny problem – koronawirus. Z drugiej strony, kiedy wydawałoby się, że najgorsze jest już za nami, świat zajął się innymi kwestiami, co doprowadziło do pojawienia się nowych niewiadomych. Oprócz tego zdarzają się również wydarzenia trudne do przewidzenia, jak zabicie czarnoskórego obywatela w USA przez policjanta, co doprowadziło do rozpoczęcia krajowych zamieszek. Jak widać, wszystko znajduje się na krawędzi, a mimo to nastroje na rynkach finansowych pozostają dobre. Na giełdach wzrosty, surowce radzą sobie nieźle, a dolar, który był jeszcze do niedawna bezpieczną przystanią, pozostaje słaby. Jak długo może trwać bierność dolara?

Napięta sytuacja na świecie

Z pewnością na świecie nie dzieje się nic dobrego. Nawet pomijając koronawirusa widać, że nie ma powodów do pozytywnych nastrojów. Chiny w odpowiedzi na eskalację napięcia ze Stanami Zjednoczonymi zdecydowały się na wstrzymanie większości importu produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych. To głównie produkty rolne były kartą przetargową Chin w porozumieniu handlowym ze Stanami Zjednoczonymi. Koronawirus oczywiście nie pomagał w wypełnianiu postanowień porozumienia, ale okazuje się, że Chiny i tak wolały kupować produkty gdzie indziej. W przypadku głównego towaru rolnego USA, czyli soi, Chiny decydowały się na ściąganie jej z Brazylii, gdzie była ona rekordowo tania ze względu na bardzo słabego reala. Teoretycznie zawieszenie importu soi przez Chiny z USA nie wpłynie znacząco na fundamenty rynku. Z drugiej jednak strony ma to charakter symboliczny, co może posunąć amerykańskiego prezydenta do zerwania umowy handlowej z Chinami.

Sam Trump ma również inne problemy. Oczywiście powodem napięcia z Chinami była kwestia Hong Kongu, choć wydawałoby się, że był to jedynie pretekst, aby atakować Chiny i obarczać je winą za światową pandemię. Trump boryka się jednak w tym momencie z protestami w Stanach Zjednoczonych i rozważa wprowadzenie wojska do niektórych miast w celu pacyfikacji zamieszek. Oprócz tego, Trump rozważa nawet wprowadzenie stanu wojennego. Niemniej wydaje się, że powód powstania zamieszek był jedynie pretekstem do pokazania ogromnego niezadowolenia społeczeństwa na obecny stan rzeczy. Trump z pewnością ma bardzo duży problem przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Wydaje się, że słabość dolara jest obecnie zastanawiająca. Sporo negatywnych czynników powinno doprowadzić do ponownego napływu popytu na dolara. Jest jednak inaczej i może to być powiązane z wewnętrznymi problemami Stanów Zjednoczonych, co może zniechęcać inwestorów z całego świata do kierowania swoich pieniędzy w amerykańskie aktywa, a w szczególności te powiązane z rządem. Niemniej, w przypadku, kiedy na świecie zrobiłoby się ponownie naprawdę źle, dolar nie ma sobie równych pod względem potencjalnej siły.

Najnowsze kursy walut na rynku Forex

O poranku kurs euro EUR/PLN wynosi 4,4065 złotego, kurs dolara USD/PLN 3,9592 zł, kurs franka CHF/PLN 4,1186 złotego oraz kurs funta GBP/PLN 4,9617 zł.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk