• Sklep
 • Odbierz prezent
Kurs dolara pod presją - co zrobi bank centralny?

Dolar amerykański czeka dziś na decyzję banku centralnego dotyczącą stóp procentowych. Czy Fed zaskoczy dziś czymś rynki i mocniej wstrząśnie kursem USD? Sprawdźmy czego można się spodziewać.

 

Czytaj również: Kursy walut - co nas czeka w tym tygodniu?

 

Ostatnie posiedzenie Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) miało miejsce pod koniec września. Wtedy decydenci z Fed postanowili podnieść przedział dla stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do poziomu 2,00-2,25%. Była to trzecia podwyżka stóp w tym roku i ósma w trwającym od 2015 roku cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Na kolejną podwyżkę stóp nie ma co liczyć w przypadku listopadowego posiedzenia. Taki ruch nie byłby zgodny z planem stopniowego zacieśniania polityki pieniężnej. Decydenci z FOMC starają się dokonywać zmian w nastawieniu polityki pieniężnej podczas drugiego posiedzenia w danym kwartale, gdyż wtedy, podczas konferencji prasowej, mogą w lepszy sposób komunikować się z rynkami. W przypadku listopadowego posiedzenia konferencja prasowa nie będzie mieć miejsca i reakcja dolara na decyzję FOMC zależeć będzie od charakteru komunikatu, który zostanie opublikowany o godzinie 20:00 czasu polskiego.

Rynek kontraktów terminowych wskazuje, że podwyżka stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu wyceniana jest na nieco ponad 7%. Nie należy tego odczytywać jednak za fakt oczekiwania przez pewną część rynku podwyżki stóp, a raczej wskazanie, że rynek oczekuje kontynuacji cyklu podwyżek stóp. Oczekiwania co do podwyżki w grudniu kształtują się już na poziomie nieco ponad 80%. To pokazuje nam, że potencjalna podwyżka na kolejnym posiedzeniu nie jest jeszcze w pełni wyceniona. W takiej sytuacji stosunkowo jastrzębi komunikat może dziś umocnić dolara, gdyż oczekiwania mogą jeszcze wzrosnąć, by ustabilizować się w kolejnych tygodniach na poziomie ponad 90%. Neutralny, lub lekko gołębi komunikat FOMC mógłby z kolei zaszkodzić dolarowi, ale nie należy spodziewać się znaczącego spadku kursu tej waluty. Mógłby on nastąpić, gdyby w komunikacie pojawiła się wzmianka o nowych ryzykach ciążących na perspektywach gospodarczych, które mogłyby spowolnić dalszą ścieżkę podwyżek stóp. W obecnych warunkach nie wydaje się, by takie ryzyka pojawiły się, biorąc pod uwagę napływające z gospodarki dane.

 

Gospodarka USA wciąż mocna

Dane, które napływały z gospodarki od czasu ostatniego posiedzenia FOMC miały charakter mieszany, ale w dalszym ciągu wskazują one na stabilną sytuację ekonomiczną. To z kolei stanowi fundament dla kontynuowania cyklu podwyżek stóp procentowych. Choć inflacja mierzona wskaźnikiem CPI spadła, to wciąż utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego Fed, a preferowany przez bank centralny wskaźnik PCE wskazuje wciąż na inflację znajdującą się na poziomie celu. W III kwartale gospodarka USA nieznacznie spowolniła, ale i tak była silniejsza niż zakładały prognozy. Z kolei rynek pracy po niskim wzroście zatrudnienia we wrześniu wyraźnie odbił w październiku. Z perspektywy banku centralnego istotnym faktem jest utrzymująca się na wysokim poziomie dynamika wynagrodzeń, wskazująca na kontynuację presji inflacyjnej ze strony ciasnego rynku pracy. Niepokojące sygnały daje co prawda indeks ISM dla sektora przemysłowego, ale dużo lepiej wypada ważniejszy dla amerykańskiej gospodarki sektor usług.

Publikacje makroekonomiczne od czasu wrześniowego posiedzenia FOMC:

 • PKB wzrósł w III kwartale o 3,5% w ujęciu annualizowanym (prognoza: 3,3%)
 • Inflacja mierzona (mierzona indeksem CPI) spadła we wrześniu z 2,7% do 2,3% (prognoza: 2,4%)
 • Inflacja bazowa (mierzona indeksem CPI) utrzymała się we wrześniu na poziomie 2,2% (prognoza: 2,3%)
 • Inflacja bazowa (mierzona indeksem PCE) utrzymała się w sierpniu i wrześniu na poziomie 2,0% (zgodnie z prognozą)
 • Zatrudnienie w sektorach pozarolniczych wzrosło we wrześniu o 118 tys. (pierwotny odczyt: 134 tys.; prognoza: 185 tys.), a w październiku wzrosło o 250 tys. (prognoza: 193 tys.)
 • Stopa bezrobocia spadła we wrześniu z 3,9% do 3,7% (prognoza: 3,8%) i utrzymała się w październiku na tym poziomie (zgodnie z prognozą)
 • Tempo wzrostu wynagrodzeń spadło we wrześniu z 3,9% do 3,8% r/r (prognoza: 3,8% r/r) i w październiku utrzymało się na tym poziomie (zgodnie z prognozą)
 • Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 0,1% m/m (prognoza: 0,7% m/m)
 • Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 0,3% m/m (prognoza: 0,2% m/m)
 • Wskaźnik ISM dla przemysłu spadł we wrześniu z 61,3 do 59,8 (prognoza: 60,1), a w październiku do 57,7 (prognoza: 59,0)
 • Wskaźnik ISM dla usług wzrósł we wrześniu z 58,5 do 61,6 (prognoza: 58,1), a w październiku spadł do 60,3 (prognoza: 59,3)

 

To będzie mało znaczące posiedzenie?

Listopadowe posiedzenie FOMC może być przez rynki potraktowane jako mało znaczące i stanowiące jedynie przygotowanie do posiedzenia grudniowego. O ile decydenci z Fed nie zaskoczą dziś swoim komunikatem, to zmienność na parach z USD po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych powinna być raczej umiarkowana.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk