• Odbierz prezent
Kurs dolara odbija! Silny ruch na USD/JPY. Waluta kanadyjska i korona norweska są najmocniejsze. Obniżenie podatku od wynagrodzeń?

Rynki próbują się podnieść po poniedziałkowym załamaniu. Administracja USA rozważa obniżenie podatku od wynagrodzeń, co pomaga w odbiciu futures na S&P500. Rosnące ceny ropy wspierają waluty naftowe. USD podnosi się przy cichnących spekulacjach o kolejnej nadzwyczajnej obniżce stóp procentowych Fed. Dane pozostają bladym tłem dla doniesień dotyczących koronawirusa. Finalny PKB z Eurolandu jest jedyną istotną, ale mocno historyczną publikacją we wtorek.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Sytuacja na rynku akcji

  • Rynek akcji wykazuje oznaki stabilizacji przy odbiciu indeksów. Japoński Nikkei225 zyskuje 0,9 proc., a chiński Shanghai Composite rośnie o 1,7. Hang Seng zyskuje prawie 2 proc.
  • Po zamknięciu rynku amerykańskiego w poniedziałek (S&P500 -7,6 proc.), prezydent USA Trump powiedział, że administracja omówi we wtorek obniżkę podatku od wynagrodzeń i „znaczną ulgę” dla dotkniętych branż. Informacja napędziła rajd futures na S&P500 o 3,5 proc.
  • Dodatkowo spekulacje odnośnie skoordynowanych działań globalnych banków centralnych i rządów uspokoiła paniczną sprzedaż.
  • Jednak doniesienia na temat koronawirusa wciąż pozostają niepokojące. Włochy nakazały wszystkim w całym kraju, aby nie przemieszczali się poza koniecznością pójścia do pracy i nagłymi wypadkami, jednocześnie zakazując wszelkich publicznych zgromadzeń.
  • Na FX wśród walut G10 najmocniejsze są kursy dolara kanadyjskiego CAD i korony norweskiej NOK w ślad za korektą załamania na rynku ropy naftowej. WTIBrent dobijają dziś o ok. 7 USD (do odpowiednio 33,5 USD/b i 36,8 USD/b).

Zmiany na kursach walut

  • USD odbija z najsilniejszym ruchem na kursie dolara do jena USD/JPY (+2 proc. do 104,50), gdyż nowy tydzień nie przyniósł kolejnej obniżki stóp procentowych Fed, jak to miało miejsce 3 marca. Mimo to rynek przewiduje ok. 90 pb cięcia do końca roku.
  • Złoto zatrzymało spadki przed 1650 (USD/oz) i odbija do 1664. Według rynkowych dyskusji, sprzedaż była podyktowana szukaniem przez inwestorów gotówki na pokrycie depozytów zabezpieczających na pozycjach w akcjach i innych aktywach.
  • Dane makro w poniedziałek przypominają o ekonomicznych szkodach, jakie wyrządza koronawirus. W Chinach w lutym pogłębiła się deflacja cen producenckich: PPI wyniósł -0,4 proc. r/r. W Australii indeks zaufania biznesu spadek do najniższego poziomu od lipca 2013 r. (-3,6).
  • Prezes RBNZ Adrian Orr powiedział, że bank nie widzi jeszcze potrzeby użycia niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej, ale „ale najlepiej się przygotować”. Jeśli dojdzie do wprowadzenia niekonwencjonalnej polityki, pierwszym narzędziem będą ujemne stopy procentowe. Kurs dolara nowozelandzkiego do amerykańskiego NZD/USD nie zareagował zbytnio na słowa Orra i kontynuował osuwanie do 0,6295.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk