• Odbierz prezent
kurs dolara kurs euro kurs franka kurs funta kurs złotego

Jak kształtuje się kurs złotego w stosunku do głównych walut w tym tygodniu? Ile kosztują euro, frank, dolar i funt?

 

Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

Jeszcze na początku kwietnia kurs euro do złotego EUR/PLN przekraczał 4,60 zł. Od tego czasu kurs euro do złotego jednak uległ obniżeniu. W minionym tygodniu oscylował w przedziale 4,51 – 4,55 zł.

Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do polskiego złotego EUR/PLN

 

W tym tygodniu polskiej walucie nie sprzyjały opublikowane w środę dane o sprzedaży detalicznej w marcu, które okazały się słabsze od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna spadła o 7,1% r/r. Spodziewano się spadku o 4% r/r. W środę kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy w tym tygodniu poziom, sięgając 4,5586 zł. Na koniec tygodnia kurs euro wyniósł 4,5372 zł.

Piątek natomiast zaskoczył rynek dobrymi danymi dotyczącymi bezrobocia w Polsce. Wyniosło ono 5,4% wobec prognozy 5,6%. Informacja ta przyniosła umocnienie polskiemu złotemu, a kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,52 zł. Najbliższe tygodnie mogą jednak nie być łatwe dla polskiej waluty. Nie wiadomo bowiem, co przyniosą kolejne dane.

Czytaj także: Bezrobocie w marcu mocno zaskoczyło. Najgorsze dopiero przed nami?

W piątek 24 kwietnia Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia za marzec. Mogą one być sporym zaskoczeniem, gdyż bezrobocie w zeszłym miesiącu wyniosło 5,4% i okazało się niższe niż w lutym, mimo tego że spodziewano się spadku zatrudnienia związanego z ograniczeniem funkc.. Czytaj
Bezrobocie w marcu mocno zaskoczyło. Najgorsze dopiero przed nami?

W tym tygodniu dane napływające na rynek nie sprzyjały europejskiej walucie. Najistotniejsze z nich były opublikowane w czwartek kwietniowe PMI ze Strefy Euro, które okazały się znacznie niższe od oczekiwań. Piątek przyniósł słabsze od prognoz dane dotyczące nastrojów biznesowych w Niemczech.

 

Kurs franka wobec złotówki (CHF/PLN)

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) zachowywał się podobnie do kursu euro. W tym tygodniu najmniej za franka płacono 4,2909 zł, a najwyższy poziom wypadł w środę, sięgając 4,3358 zł. Na koniec tygodnia kurs CHF/PLN wyniósł 4,3081 zł.

Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka do polskiego złotego CHF/PLN

 

Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

Kurs dolara do złotego USD/PLN wyraźnie umacniał się w tym tygodniu. Jeszcze w poniedziałek sięgał poziomu 4,14 zł. W piątek natomiast maksimum wyniosło 4,2313 zł. Na koniec tygodnia za dolara płacono 4,1974 zł.

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

W czwartek podano dane dotyczące rynku pracy w USA. Liczba zadeklarowanych nowych bezrobotnych była wyższa niż się spodziewano, jednak rynek niewątpliwie ucieszył się na niższą od prognoz liczbę wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Słabsze od oczekiwań natomiast okazały się dane z USA dotyczące PMI w kwietniu oraz dane z rynku nieruchomości za marzec.

W piątek podano kolejne dane z USA dotyczące zamówień środków trwałych w marcu, które były niższe od oczekiwań. Natomiast dane dotyczących nastrojów konsumentów okazały się lepsze od prognoz.

 

Kurs funta względem polskiej waluty (GBP/PLN)

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) niewątpliwie w tym tygodniu dostarczył inwestorom adrenaliny. W poniedziałek i wtorek kurs funta ulegał osłabieniu w stosunku do polskiej waluty. W tym czasie zaliczył spadek z okolic 5,20 zł w okolice 5,13 zł. Jednak już w środę kurs GBP/PLN zaczął rosnąć i w piątek sięgnął poziomu 5,21 zł. Na koniec tygodnia funt kosztował 5,1898 zł.

Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

We wtorek podano dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Rynek ucieszyła znacznie niższa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w marcu.

W czwartek opublikowano wskaźniki PMI z Wielkiej Brytanii, które były niższe od oczekiwań. W piątek natomiast dotarły dane o sprzedaży detalicznej, które w większości okazały się słabsze od prognoz.

 

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile aktualnie złotych zapłacisz za wymianę swoich walut, skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego. 

 

 

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk