• Odbierz prezent
Kurs dolara NZD/USD z perspektywy średnioterminowej znalazł się w kluczowym miejscu. W tle bilans handlowy Nowej Zelandii

Przyjrzyjmy się sytuacji na parze walutowej NZD/USD po opublikowaniu najnowszych danych z Nowej Zelandii za maj:

Bilans handlowy (r/r): -1,330 mld (poprzednio: -2,410 mld)

Bilans handlowy (m/m): 1,253 mld (poprzednio: 1,339 mld)

Wartość eksportu: 5,39 mld (poprzednio: 5,29 mld)

Wartość importu: 4,14 mld (poprzednio: 3,95 mld)

Co to jest bilans handlowy:

Bilans handlowy jest to różnica między eksportem, a importem danego państwa. Najkorzystniejszą sytuacją jest przewaga wartości eksportu nad importem. Mamy wtedy do czynienia z dodatnim bilansem handlowym (nadwyżką handlową) czyli mówiąc prościej zyskiem danego kraju. W przeciwnym przypadku, czyli wówczas, gdy to import przewyższa eksport, wtedy notujemy ujemy bilans handlowy (deficyt handlowy), oznaczający stratę tego kraju.

Bilans handlowy Nowej Zelandii w porównaniu do przeszłości

Pomimo, że Nowa Zelandia przedstawiła dane świadczące o deficycie handlowym, to patrząc na historie tego wskaźnika, można odnieść wrażenie, iż dzisiejszy wynik jest stosunkowo dobry. Ujemny bilans handlowy jest bowiem dla Nowej Zelandii charakterystyczny. Wystarczy powiedzieć, że obecna wartość -1,330 mld jest najmniejszym deficytem od 2015 roku. Co więcej, średnie wyniki z kilku ostatnich były kilkukrotnie gorsze. Największy ujemny bilans handlowy w ostatnim czasie był odnotowany w Nowej Zelandii w marcu 2019 roku i wyniósł -6,690 mld. Jednak jeszcze gorzej było w marcu 2006 roku, kiedy przedstawiono wartość -7,320 mld.

 Nowa Zelandia - bilans handlowy

Wykres bilansu handlowego Nowej Zelandii (od 1970 roku)

Kurs dolara NZD/USD na rynku walutowym Forex

Kurs dolara NZD/USD zachowuje się po danych bardzo stabilnie. Obecnie mamy do czynienia z kosmetycznym spadkiem o -0,09% sprowadzającym kurs dolara NZD/USD do poziomu 0,6404. Jednak znacznie ciekawiej sytuacja się prezentuje z szerszej perspektywy. Jeżeli oddalimy wykres, dostrzeżemy że mieliśmy do czynienia z trójfalowym ruchem wzrostowym, który jest strukturą charakterystyczną dla korekty.

 NZDUSD 1

Wykres dolara NZD/USD (1 rok)

W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko powrotu do trendu spadkowego. Bardzo istotną strefą jest zakres nieco poniżej 0,64. Jeżeli kurs dolara NZD/USD przedarłby się przez tę zaporę popytową, wtedy z dużym prawdopodobieństwem moglibyśmy oczekiwać rozwinięcia ruchu w dół. Jesteśmy blisko kluczowych poziomów, dlatego rynkowe byki powinny być czujne.

NZDUSD 2

Wykres dolara NZD/USD (3 miesiące)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA - PMI i rynek nieruchomości

Nowa Zelandia - stopy procentowe

Polska - stopa bezrobocia

Niemcy - nastroje biznesowe Ifo

USA - zapasy ropy naftowej

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk