• Odbierz prezent
Kurs dolara (NZD/USD) spada po decyzji w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii

Dzisiejszej nocy z Nowej Zelandii napłynęła informacja, dotycząca tamtejszych stóp procentowych. Bank Rezerwy Nowej Zelandii nie zdecydował się na zmiany, dlatego pozostały one na poziomie 0,25%.

Stopy procentowe Nowej Zelandii w przeszłości

Pandemia koronawirusa doprowadziła w tym roku do obniżki poziomu stóp procentowych w Nowej Zelandii. Jeszcze na początku tego roku mieliśmy tam do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 1,00%, natomiast 15 marca doszło do obniżki na obecny poziom, wynoszący 0,25%. Patrząc historycznie jest to najniższa odnotowana wartość. Natomiast najwyższe stopy procentowe występowały w Nowej Zelandii w 2007 i 2008 roku. Wynosiły one wtedy aż 8,25%.

 Wykres stóp procentowych w Nowej Zelandii (od 1999 roku)

Wykres stóp procentowych w Nowej Zelandii (od 1999 roku)

Bank centralny Nowej Zelandii w sprawie inflacji

RBNZ (Reserve Bank of New Zealand), czyli Bank rezerwy Nowej Zelandii, tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD na rynku walutowym

Po publikacji decyzji w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii, która odbyła się o godzinie 4:00 polskiego czasu, dolar nowozelandzki zaczął systematycznie tracić na wartości. Obecnie skala zniżki wynosi -0,45%, co doprowadza kurs dolara NZD/USD do poziomu 0,6545.

 Wykres kursu dolara nowozelandzkiego NZD/USD (1 dzień)

Wykres kursu dolara nowozelandzkiego NZD/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

Chiny- inflacja CPI

USA- miejsca pracy dzięki turystyce JOLT

Wielka Brytania- rynek pracy

Indeks ZEW w Niemczech i całej Strefie Euro

USA- inflacja PPI

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk