• Odbierz prezent
Kurs dolara (NZDUSD) dobrym przykładem do analizowania czystego wykresu. Możliwa zmiana trendu na notowaniach dolara nowozelandzkiego

Dzienny wykres NZDUSD jest dobrym przykładem do analizowania czystego wykresu, opierając swoje wnioskowanie na wsparciach i oporach. Na zielono zostały zaznaczone obszaru wskazujące na szczególnie dużą aktywność popytu. Posiadacze krótkich pozycji skupili się w żółtych strefach. Jak widać, każdy pilnuje swojego przysłowiowego podwórka. Dzień wczorajszy przyniósł dużą czarną świecę. Jej początek ma miejsce na oporze 0.7240, zaś minimum znajduje się w zielonym wsparciu 0.7160.

Wiadomości rynkowe z mBank

Uwzględniając,

że ta druga wartość dość często gości minima dziennych świec, to można założyć, że posiadacze długich pozycji mają plan, aby wypchnąć wartość NZD na wyższe wartości. Kolejny wyższy opór to 0.7310. Oznaczałoby to, że ta para walutowa ma chęć na większe zdyskontowanie lutowej przeceny dolara nowozelandzkiego. Jeżeli popyt rzeczywiście wybroni wsparcie 0.7160, to dzisiejsza świeca powinna być koloru białego.

Spójrzmy na narzędzia analizy techniczne

Wzrostowa linia rocznego trendu została przełamana. Poziom 0.7170 wyznaczał strefę wskazującą na zrównanie się aktualnej przeceny NZD z największą dotychczasową korektą. Nie są to pozytywne sygnały dla wzrostów w dłuższej perspektywie.

Założy wiec, że umocnienie USD mające swój początek na szczycie 0.7460 jest pierwszym impulsem w nowym trendzie. Oznaczałoby to, że wzrosty nie powinny przekroczyć jednej z dwóch wartości pilnowanej przez podaż: 0.7240 lub 0.7310.

Wczorajszy dzień potwierdził, że pierwsza z tych wartości jest ważna dla podaży. Nie wyklucza to jednak ataku na wyższy opór.

Bez względu, jaka będzie przyszłość NZDUSD, to ceny wskazane na wykresie są kluczowe.

Możliwa zmiana trendu na NZD - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk