• Odbierz prezent
Kurs dolara NZD wystrzelił w kosmos! Dolar AUD nie pozostaje w tyle. Jen na szarym końcu. Jak prezentują się euro, frank i funt?

W tym tygodniu istotne dla rynku były decyzje dotyczące stóp procentowych w Australii, Kanadzie oraz Strefie Euro. Napłynęły również liczne dane dotyczące wskaźników PMI dla poszczególnych krajów. Ważne były również dane z rynku pracy w USA i Kanadzie. Jak kształtowały się kursy walut na rynku Forex? Które waluty wypadły najlepiej, a które najsłabiej względem dolara?

 

Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego (NZD/USD)

Na przestrzeni ostatniego tygodnia najlepiej na tle dolara amerykańskiego prezentował się dolar nowozelandzki, który kontynuował swą dobrą passę. Jeszcze w poniedziałek kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego (NZD/USD) najmniej wynosił 0,6186. W piątek natomiast na koniec notowań za jednego dolara nowozelandzkiego płacono 0,6504 USD. Na przestrzeni minionego tygodnia kurs NZD/USD wzrósł o 4,81%.

 

Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD)

W tym tygodniu mocno też zyskiwał dolar australijski. W poniedziałek najmniej za jednego dolara australijskiego płacono 0,6649 USD, a w piątek maksimum sięgnęło 0,7012. Na koniec tygodnia kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD) wyniósł 0,6964. W okresie minionego tygodnia dolar australijski zyskał 4,54% względem amerykańskiej waluty.

 

Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego (USD/CAD)

W tym tygodniu w pierwszej trójce najmocniej zyskujących walut względem dolara amerykańskiego znalazł się też dolar kanadyjski. Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego (USD/CAD) w poniedziałek najwięcej wynosił  1,3801, a najmniej 1,3391 w piątek. Na koniec tygodnia kurs USD/CAD wyniósł 1,3445. Tym samym dolar amerykański na przestrzeni tygodnia stracił 2,55% względem kanadyjskiej waluty.

 

Kurs funta do dolara (GBP/USD)

Na przestrzeni tego tygodnia również funt systematycznie zyskiwał względem amerykańskiej waluty. Jeszcze w poniedziałek funt najmniej kosztował 1,2327 USD. W piątek natomiast maksimum wyniosło 1,2730. Na koniec tygodnia kurs funta do dolara (GBP/USD) wyniósł 1,2664. Na przestrzeni tygodnia kurs GBP/USD wzrósł o 2,52%.

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD)

Kurs euro do dolara (EUR/USD) również w tym tygodniu zyskiwał. Na początku tygodnia najniższy poziom wynosił 1,11. W piątek natomiast najwięcej za jedno euro płacono 1,1383 USD. Na koniec piątkowych notowań kurs EUR/USD wyniósł 1,1289. W trakcie całego tygodnia kurs euro wzrósł o 1,7% względem dolara.

 

Kurs dolara do franka (USD/CHF)

Frank natomiast w tym tygodniu stracił 0,09% względem amerykańskiej waluty. Końcówka tygodnia przyniosła największą zmienność parze USD/CHF. W czwartek dolar stracił 0,64% względem szwajcarskiej waluty. Piątek przyniósł natomiast umocnienie dolara o 0,73% w stosunku do franka. Na koniec tygodnia kurs USD/CHF wyniósł 0,9621.

 

Kurs dolara do jena (USD/JPY)

W tym tygodniu jen systematycznie tracił względem amerykańskiej waluty. W poniedziałek kurs dolara do jena (USD/JPY) najmniej wynosił 107,38. Na piątkowej sesji za dolara najwięcej płacono 109,84 jenów. Na koniec notowań kurs USD/JPY wyniósł 109,66. Tym samym na przestrzeni tygodnia dolar zyskał 1,6% względem jena.

 

Kursy poszczególnych walut na tle dolara na przestrzeni ostatniego tygodnia przedstawia poniższy wykres:

 Tradingview

 

Co wpłynęło na kursy walut w tym tygodniu?

W poniedziałek napłynęły lepsze od oczekiwań wskaźniki PMI dla przemysłu za maj z Hiszpanii, Włoch i Francji. Wskaźnik PMI dla Niemiec, a także dla całej Strefy Euro natomiast wypadł gorzej od oczekiwań. Majowe wskaźniki dla Wielkiej Brytanii i USA były zgodne z oczekiwaniami rynku. Majowy wskaźnik ISM dla przemysłu w USA okazał się wyższy od oczekiwań.

We wtorek napłynęły dane z Nowej Zelandii. W kwietniu liczba pozwoleń na budowę domów  spadła o 6,5% m/m, co było lepszym wynikiem od poprzedniego, gdy spadek wynosił 21,7%. Ceny eksportowe i wolumen eksportu w Nowej Zelandii też wypadły lepiej niż się spodziewano.

W tym samym dniu poznaliśmy dane z Australii. W I kwartale przychody operacyjne brutto firm wzrosły o 1,1% k/k wobec prognozowanego spadku o 3,5%. W I kwartale rachunek bieżący Australii wyniósł 8,4 mld wobec prognozy 6,3 mld. O godzinie 6.30 ogłoszono decyzję Banku Rezerwy Australii (RBA) w sprawie stóp procentowych. Zostały one utrzymane na poziomie 0,25%.

We wtorek podano wskaźnik PMI ze Szwajcarii, który okazał się nieco wyższy od oczekiwań. W środę napłynęły kolejne dane ze Szwajcarii. W I kwartale PKB kraju spadł bardziej niż się spodziewano - o 2,6% m/m wobec prognozy spadku o 2%, a w ujęciu rocznym o 1,3% wobec spodziewanego obniżenia o 0,9%. W tym samym dniu napłynęły dane dotyczące wskaźników PMI dla usług oraz w ujęciu zbiorczym dla Niemiec, Francji, Włoch oraz całej Strefy Euro, które okazały się wyższe od oczekiwań. Dane dotyczące rynku pracy w Niemczech natomiast wypadły słabiej niż oczekiwano. W maju stopa bezrobocia wyniosła 6,3% wobec prognozy 6,2%.

W środę po południu napłynęły lepsze od oczekiwań dane z USA. W maju zmiana zatrudnienia pozarolniczego wyniosła -2,76 mln wobec prognozy -9 mln. Majowy wskaźnik PMI dla usług oraz zbiorczy również wypadły lepiej od oczekiwań. W kwietniu zamówienia fabryk spadły o 13% m/m, co było lepszym wynikiem od spodziewanego spadku o 14%. Wskaźnik ISM dla usług również okazał się wyższy od prognoz.

W środę istotna była decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Pozostały one na niezmienionym poziomie 0,25%.

W czwartek poznaliśmy dane ze Szwajcarii dotyczące inflacji. W maju wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) pozostał na niezmienionym poziomie m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1%.

W tym samym dniu podano majowy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii, który okazał się wyższy od oczekiwań.

Najważniejszym wydarzeniem w czwartek było ogłoszenie decyzji EBC w sprawie stóp procentowych. Pozostały one na niezmienionym poziomie 0%.

W tym samym dniu istotne były też dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się słabsze od oczekiwań. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 21,847 mln wobec prognozy 20,05 mln. Liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych wyniosła 1,877 mln wobec spodziewanych 1,8 mln. Bilans handlowy USA w kwietniu wyniósł -49,4 mld wobec prognozy -49 mld.

W piątek podano dane z Niemiec. W kwietniu zamówienia fabryk spadły o 25,8% m/m wobec spodziewanego spadku o 19,7%.

Dane dotyczące rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii wypadły lepiej od oczekiwań. W maju wskaźnik cen nieruchomości Halifax uległ obniżeniu o 0,2% m/m wobec spodziewanego spadku o 0,7%.

W tym samym dniu napłynęły dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się lepsze od oczekiwań. Zmiana zatrudnienia w maju w sektorze pozarolniczym wyniosła 2,509 mln wobec prognozy -8 mln. Stopa bezrobocia w maju wyniosła 13,3% wobec prognozy 19,7%.

W tym samym czasie napłynęły lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w Kanadzie. Zmiana zatrudnienia w maju wyniosła 289,6 tys. wobec prognozy -500 tys. Stopa bezrobocia w maju wyniosła 13,7% wobec spodziewanych 15%. W tym dniu podano kolejne dobre dane z Kanady. Wskaźnik PMI Ivey w maju wyniósł 39,1 pkt wobec poprzedniego odczytu 22,8 pkt.

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk