• Odbierz prezent
Kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD runął po decyzji w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii

Dzisiaj w nocy do publicznej wiadomości podana została informacja dotycząca polityki pieniężnej w Nowej Zelandii. Stopy procentowe pozostały bez zmian i wynoszą obecnie 0,25%. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku. Jednak na rynku walutowym mieliśmy do czynienia z solidnym załamaniem. Kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD mocno traci na wartości do dolara amerykańskiego.

Stopy procentowe Nowej Zelandii w przeszłości

Światowy trend obniżki stóp procentowych, który jest widoczny w tym roku na całym świecie można było zaobserwować również w Nowej Zelandii. Na początku tego roku mieliśmy tam do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 1,00%, natomiast 15 marca doszło do obniżki na obecny poziom wynoszący 0,25%. Patrząc historycznie jest to najniższa zanotowana wartość. Natomiast najwyższe stopy procentowe występowały w Nowej Zelandii w 2007 i 2008 roku. Wynosiło one wtedy aż 8,25%.

 stopy procentowe Nowa Zelandia

Wykres stóp procentowych w Nowej Zelandii (od 1999 roku)

Bank centralny Nowej Zelandii w sprawie inflacji

RBNZ (Reserve Bank of New Zealand), czyli Bank rezerwy Nowej Zelandii, tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD na rynku walutowym

Dokładnie o godzinie 4:00 polskiego czasu, czyli w momencie publikacji decyzji w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii, kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD się załamał. Skala spadków jak na rynek walutowy jest bardzo duża. Obecnie kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD wynosi 0,6011 dolara. Stanowi to spadek o -1,20%.

 NZDUSD

Wykres kursu dolara nowozelandzkiego NZD/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Bilans handlowy Niemiec

Non Farm Payrolls w Stanach Zjednoczonych

Chiny - wskaźnik CPI

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk