• Odbierz prezent
Kurs dolara nowozelandzkiego do jena - szanse na umocnienie?

Waluta Nowej Zelandii od dwóch lat jest w tendencji spadkowej do kursu jena JPY. Ten ruch rynkowy udaje się opisać dwoma równoległymi liniami tworzącymi kanał trendowy. Aktualnie wartość tej pary walutowej znajduje się pośrodku tego kanału.

Zasadność użyci kanału do tej analizy potwierdza wskaźnik Bollingera.

Zewnętrzne linie tego narzędzia pokrywają się z niebieskimi liniami na wykresie. Ostatnie sześć tygodni to mała faza umocnienia NZD, która ma szanse się wkrótce skończyć. Informuje o tym środkowa wstęga czyli średnia krocząca MA20, na której zatrzymał się wykres w zeszłym tygodniu. Najbliższym kandydatem na wsparcie jest cena 70.00 i tam można spodziewać się stosownej reakcji popytu. Podaż dotychczas okupowała strefę 76.50, która tworzy bieżący opór.

Kiwi na rozdrożu  - 1

Wykres dzienny daje jeszcze małe szanse na umocnienie NZD.

Zielona strefa 71.70 już raz była sprawcą serii białych świec. Aby historia się powtórzyła, dzisiejsza cena „close” nie powinna być niżej niż wsparcie 71.70. Analiza wskaźnika stochastycznego napawa optymizmem, gdyż przyjmuje wartości poniżej 10, czyli znajduje się w strefie wyprzedania. Zakres zmienności dla tego interwału opisany wstęgą Bollingera, także wskazuje, że bieżąca wartość tego instrumentu ma większe szanse na pozostanie w kanale niże przełamanie wsparcia.

Jeżeli jednak podaż zepchnie wartość dolara nowozelandzkiego poniżej wsparcia, to droga do czerwonej linii (70.00) wynikającej z analizy tygodniowej zostanie otwarta.

Kiwi na rozdrożu  - 2

 


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk