• Odbierz prezent
Kurs dolara mocno w dół. FED zdecydował o stopach procentowych. Sprawdź ile wynoszą!
fot. PILNE: USD mocno w dół! FED zdecydował o stopach procentowych. Sprawdź ile wynoszą!

Komitet Otwartego Rynku w USA zdecydował o wysokości stóp procentowych. Oczekiwania inwestorów okazały się być właściwe. Rynek oczekiwał podwyżki o 75 punktów bazowych, tak wynikało z informacji dostępnych na stronie CME Group, i FED na taki właśnie ruch się zdecydował. Prawdopodobieństwo takiego  zdarzenia szacowane było na ponad 80%! To jednak nie koniec rynkowej zmienności. 30 minut po decyzji rozpocznie się konferencja prasowa prezesa FED Jerome Powella. 

Zobacz także: PILNE: stopy w USA mocno w górę! Kurs euro zanurkował

 

Ile wynoszą aktualne stopy procentowe w USA? 

FED ustalił wysokość stóp procentowych w przedziale 375 - 400 punktów. Jest to już 6. z rzędu decyzja o podniesieniu stóp procentowych w USA, a tym samym 3. z kolei podwyżka w zakresie 75 punktów

 

Jak reagują waluty na zmianę stopy procentowej w USA?

W pierwszych minutach po decyzji kurs dolara osłabia się względem euro, funta, franka, a nawet polskiego złotego. To nie może dziwić bo podjęta decyzja już wcześniej była dyskontowana przez inwestorów.

 

Ile wynosiły stopy procentowe w USA?

Przed listopadowym posiedzenie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych mieściły się w przedziale 3 - 3,25%. FED realizował politykę jastrzębią, zwaną inaczej polityką ekspansywną. W czasie poprzednich 5 posiedzeń Komitet Otwartego Rynku za każdym razem podejmował decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Jeszcze w styczniu bieżącego roku stopy procentowe w Stanach wynosiły 0,25 - 0,50%. 

Stopy procentowe w USA

Wykres stóp procentowych w USA. Źródło: investing

 

Czy stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych były na wyższych poziomach? Jaki był rekord? 

Tak i to niejednokrotnie. Praktycznie od początku lat 80 aż do początku XXI wieku stopy procentowe w USA były na wyższym poziomie niż znajdują się one aktualnie. Ostatni raz na takich poziomach byliśmy w 2008 roku, już po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości. FED od momentu kryzysu w latach 2007 - 2009 prowadził politykę gołębią, a więc politykę bardzo niskich stóp procentowych połączonych z tzw. Luzowaniem ilościowym. Warto zauważyć, że przed kryzysem na rynku subprime stopy procentowe w USA wynosiły 5,25%. To niewiele wyższy poziom od aktualnego. 

 

Śledź nas na Twitterze

 

Dlaczego FED podnosi stopy procentowe?

FED podejmuje decyzje o podnoszeniu stóp procentowych żeby stłamsić inflację. Inflację, która dosłownie szaleje w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie ceny rosną najszybciej od ponad 40 lat! Jeszcze w lipcu w 2022 roku inflacja CPI w USA w ujęciu rocznym przekroczyła 9%. W porównaniu do tamtego miesiąca obserwujemy nieznaczne wyhamowanie wzrostu cen. Odczyt wrześniowy wyniósł 8,2%. Inflacja zatem znacząco przekracza cel ustalony przez FED. 

 

Oglądaj wideo - Członek RPP o stopach procentowych

  

Co dalej ze stopami procentowymi w 2022 roku? 

FED w dalszym ciągu powinien podnosić stopy procentowe chociaż dynamika podwyżek może być znacząco mniejsza niż dotychczas. Rynek aktualnie szacuje koniec cyklu podwyżek na I kwartał 2023 roku. To jednak nie oznacza, że w przyszłym roku doczekamy się cyklu obniżek. Stopy procentowe powinny zostać na relatywnie wysokim poziomie przez dłuższy czas. Do momentu aż inflacja nie będzie na aż tak wysokich poziomach.

Zobacz także: Masz dolara, euro, a może funta? Uważaj! Mogą wydarzyć się dziwne rzeczy na kursie złotego PLN


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG.  Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk