• Odbierz prezent
Kurs dolara mocniejszy w poniedziałek. Euro i funt - na co zwrócić uwagę w tym tygodniu!

Bieżący tydzień, a więc przełom października i listopada przyniesie wiele istotnych publikacji z gospodarki amerykańskiej. Przede wszystkim jak co miesiąc inwestorzy będą oczekiwać na oficjalny raport z rynku pracy, który powinien potwierdzić utrzymującą się wciąż dobrą koniunkturę w tamtejszym sektorze.

Ponadto nieco więcej informacji o aktywności przemysłowej w USA powiem nam dostarczyć październikowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Z kolei publikacja indeksu bazowego PCE za wrzesień potwierdzi, że znajduje się on na komfortowym dla Rezerwy Federalnej poziomie.

Jeśli chodzi o strefę euro,

to po słabszych niż oczekiwano odczytach indeksów PMI, w centrum zainteresowania pozostanie wstępny odczyt dynamiki PKB w Eurolandzie w trzecim kwartale tego roku. Konsensus rynkowy zakłada, że tempo wzrostu gospodarki strefy euro w tym okresie wyniosło 0,4% w ujęciu kwartalnym. Ponadto o parametrach polityki pieniężnej będzie decydował Bank Japonii i Bank Anglii.

W październiku, podobnie jak to miało miejsce również w lutym tego roku, można zaobserwować słabszy klimat inwestycyjny i podwyższoną awersję do bardziej ryzykownych aktywów. W takim otoczeniu na wartości zyskiwał kurs dolara amerykańskiego, który w piątek dodatkowo był wsparty wyższym niż oczekiwano wzrostem PKB w USA, który wyniósł w III kw.  3,5% w ujęciu zanualizowanym. Jak na razie publikowane dane z gospodarki amerykańskiej nie stoją na przeszkodzie w dalszym stopniowym zacieśnianiu polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Kolejne posiedzenie odbędzie się na początku listopada, jednakże czwarta już w tym roku podwyżka stóp procentowych o 25pb spodziewana jest w grudniu. W takiej atmosferze indeks dolara kontynuuje wzrosty w rejon lokalnego szczyty z sierpnia tego roku na poziomie 96,86 pkt.

Słabsze nastroje na rynkach światowych ciążą naszej krajowej walucie. Zarówno kurs dolara do złotego USD/PLN, jak i EUR/PLN utrzymują się w pobliżu lokalnych szczytów. Kluczowe dla złotego dane z tym tygodniu to wstępny odczyt inflacji CPI w październiku, który powinien potwierdzić stabilizację wskaźnika na poziomie 1,9% r/r oraz wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu, który w ostatnim czasie przybliża się coraz bardziej do kluczowej bariery 50 pkt.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Kurs dolara do złotego USD/PLN przełamał w piątek okrągły poziom 3,8000, jednak notowaniom nie udało się dłużej utrzymać powyżej tych okolic.  Kurs dolara pozostaje w trendzie wzrostowym i znajduje się powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku oraz linii tenkan i kijun sen. Kluczowe średnie kroczące EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowa) są skierowane ku górze, co potwierdza aktualnie obserwowaną tendencję na rynku.

Wykres kursu dolara do złotego USDPLN na interwale dziennym
Wykres kursu dolara do złotego USDPLN na interwale dziennym

Najbliższy opór dla kursu dolara wyznacza wspomniany poziom 3,8000. Ponowne wyjście powyżej tego rejonu otworzy drogę do powrotu w okolice lokalnego szczytu z 15.VIII. na poziomie 3,8399. Tenkan sen wyznacza wsparcie na poziomie 3,7600.

Kurs dolara do jena USD/JPY

Podczas piątkowej sesji kurs dolara do jena USD/JPY naruszył wsparcie w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej i na chwilę powrócił w rejon 111,40 jenów za dolara.

Wyres kursu dolara do jena USDJPY na interwale dziennym
Wyres kursu dolara do jena USDJPY na interwale dziennym

Kurs w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej linii poprowadzonej po minimach lokalnych z 28.V. i 20.VIII. i 200-okresowej średniej EAM w skali D1, co jak na razie ogranicza drogę do dalszych spadków. Korekty spadkowe kursu dolara do jena mają również zbliżony zasięg, więc dopóki notowania utrzymują się powyżej poziomu 111,0, to  powinna zostać podjęta próba powrotu do wzrostów. Zeszłotygodniowe maksimum lokalne wyznacza opór na poziomie 112,87.

 

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk