• Odbierz prezent
Kurs dolara kończy tydzień na 3,78. Kurs euro, funta i franka niespodziewanie spadają. Kursy walut - podsumowujemy tydzień

Zakończył się pierwszy tydzień listopada, dlatego jak co tydzień prezentujemy krótkie podsumowanie zachowania się głównych kursów walut - dolara, euro, funta i franka szwajcarskiego do polskiego złotego. Czy zostaliśmy zaskoczeni niespodziewanymi ruchami kursów walut? Zobaczmy!

Kurs dolara do złotego USDPLN

Na początku minionego tygodnia kurs dolara rozpoczął się notowaniami 3,7802, a zakończył 3,7792. Różnica więc jest bardzo niewielka. Jednak wahania w przeciągu tygodnia były już zdecydowanie większe. Kurs minimalny dolara został ustalony na poziomie 3,7294, a kurs maksymalny to 3,7973 w kończącym się tygodniu. Odchylenie maksymalne kursu dolara wyniosło 6,79 grosza. W porównaniu do ostatnich tygodni nie jest to duża liczba.


Cena otwarcia zamknięcia minimalna maksymalna kursu dolara do złotego USDPLNCena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna
kursu dolara do złotego USDPLN w ostatnim tygodniu

Spójrzmy jeszcze jak sytuacja wygląda od strony technicznej na wykresie kursu dolara. W ostatnich dwóch tygodniach cena dolara oscylowała w przedziale 11 groszowym - między 3,73, a 3,84. Nadal cena dolara jest nad średnią kroczącą co świadczy, o fakcie że jesteśmy w trendzie wzrostowym, dlatego bezpieczniej jest szukać miejsc do dołączenia do wzrostów na parze dolar złoty USDPLN.

Wykres kursu dolara do złotego USDPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu dolara do złotego USDPLN na interwale tygodniowym

Kurs euro do złotego EURPLN

Przejdźmy do kursu euro. Za jednego euro na początku tego tygodnia trzeba było zapłacić 4,3065, a już na jego końcu zaledwie 4,2764. Kurs minimalny euro w kończącym się tygodniu to 4,2731, a maksymalny 4,3141. Maksymalne odchylenie kursu euro wyniosło więc 4,1 grosza.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu euro do złotego EURPLN
Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna
kursu euro do złotego EURPLN w ostatnim tygodniu

Zobaczmy jak te wartości kursu euro prezentują się na wykresie. Dwa tygodnie temu mieliśmy wybicie górą z trójkąta symetrycznego, które okazało się fałszywym wybiciem i cena euro powróciła w obszar trójkąta symetrycznego. W tym tygodniu jesteśmy świadkami testu dolnej linii wspomnianego trójkąta i jest duża szansa, że w kolejnym tygodniu kurs euro do złotego wybije trójkąt dołem. Na niekorzyść dla euro wpływa sytuacja związana z ustalaniem budżetu Włoch. W najbliższym tygodniu mija termin wyznaczony przez Komisje Europejską dla Włoch na przedstawienie budżetu na najbliższe lata. Jeżeli Włochy nie pójdą na ustępstwa wówczas kurs euro do złotego powinien kontynuować spadki zapoczątkowane dwa tygodnie temu.

Wykres kursu euro do złotego EURPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu euro do złotego EURPLN na interwale tygodniowym

Kurs funta do złotego GBPPLN

Kurs funta rozpoczął ostatni tydzień notowaniami 4,9149, a zakończył ceną 4,8993. Poziom maksymalny kursu funta do złotego GBPPLN wyniósł 4,9407, a minimalny kurs funta został ustalony na 4,8973. Maksymalne wahania wyniosły 4,34 grosza.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu funta do złotego GBPPLNCena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna
kursu funta do złotego GBPPLN w ostatnim tygodniu

Spójrzmy na poniższy wykres kursu funta. Cena funta w zeszłym tygodniu udanie przetestowała poziom 4,849 i w związku z pogłoskami dotyczącymi dopięciem w ponad 90% ustaleń dotyczących Brexitu, o których możesz przeczytać w tym artykule kurs funta do większości walut dynamicznie odbił się w górę. Końcem tygodnia jednak pojawiła sie realizacja zysków inwestorów, którzy obstawili na umocnienie funta, dlatego również kurs funta do złotego osłabł w piątek. W kolejnych dniach kluczowe będą dalej informacje odnośnie Brexitu i to one będą grały główną rolę w kształtowaniu się kursu funta do złotego GBPPLN.

Wykres kursu funta do złotego GBPPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu funta do złotego GBPPLN na interwale tygodniowym

Kurs franka do złotego CHFPLN

Na sam koniec spójrzmy jeszcze na kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego CHFPLN. Za jednego franka szwajcarskiego na początku kończącego się tygodnia trzeba było zapłacić 3,7664, a w piątek pod wieczór na zakończenie sesji kurs franka wyniósł 3,7592. Kurs minimalny i maksymlany franka szwajcarskiego został ustalony na poziomie odpowiednio 3,7316 oraz 3,7738. Maksymalne odchylenie kursu wyniosło 4,22 grosza.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu franka do złotego CHFPLNCena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna
kursu franka do złotego CHFPLN w ostatnim tygodniu

Sytuacja na wykresie franka szwajcarskiego - kurs franka wrócił do średniej kroczącej oraz do krótkoterminowej linii trendu. Może to być okazja do dołączenia się do trendu wzrostowego na kursie franka przy korzystnych warunkach cenowych. Póki linia trendu nie została przebita cały czas mamy do czynienia z rynkiem byka. Niewiadome związane z budżetem Włoch, brexitem czy też wojną handlową USA z Chinami mogą sprawić, że kurs franka w przyszłym tygodniu z powrotem wróci do wzrostów.

Wykres kursu franka szwajcarskiego do polskiego złotego CHFPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu franka szwajcarskiego do polskiego złotego CHFPLN na interwale tygodniowym

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk