• Odbierz prezent
Kurs dolara i euro przed rakietowym spadkiem? Zobacz najnowszą prognozę walutową i przekonaj się, ile możesz zapłacić za jedno euro pod koniec tego roku! [EURPLN, USDPLN, EURUSD, EURHUF, USDTRY]
fot. freepik.com

Na €/US$ obserwowaliśmy lekką korektę, para dotarła maksymalnie do 1,1370, ale handel zakończyła przy 1,1360. Na bazowych rynkach długu obserwowaliśmy umocnienie od 2 punktów w przypadku Bunda, do 4 dla amerykańskich 10latek.

 

Na krajowym rynku nadal widać jednak panikę

W zależności od źródła 10latki osłabiły się wczoraj o kolejne 20pb i są na poziomach z końcówki 2018. Towarzyszyło temu osłabienie złotego (12letni szczyt na €/PLN), sugerując, że pozycje mogą redukować inwestorzy zagraniczni. Osłabienie obligacji to nadal efekt oczekiwań na podwyżki stóp NBP, w połączeniu z fatalnie niską płynnością na rynku. Naszej walucie nie pomaga też panika na tureckiej lirze, gdzie bank centralny ponownie obniżył stopy, a także słaby forint, który niewiele zyskał pomimo dużej podwyżki stopy depozytowej wczoraj

 

Czytaj także: Niepewne perspektywy dawnego imperium. Co kryje się za problemami Turcji?

Sytuacja, panująca obecnie w Republice Tureckiej, może przyprawić niejednego obserwatora bądź - co gorsze - inwestora o prawdziwy zawrót głowy. Niektórzy nadal nie mogą zrozumieć, jak kraj będący ostoją świeckości, konsekwentnie dążący do europejskiej wspólnoty, wdarł się na drogę religijnego fanaty.. Czytaj
Niepewne perspektywy dawnego imperium. Co kryje się za problemami Turcji?

 

Stabilizacja na rynkach bazowych

Na przełomie tygodnia nie spodziewamy się dużych zmian /US$. Do czasu nowych mocnych danych z amerykańskiej gospodarki presja na spadek pary prawdopodobnie się wyczerpała. Mocny obraz koniunktury w USA i wysokiej inflacji, wspierający oczekiwania na podwyżki stóp Fed, powinien jednak utrzymać kurs €/US$ blisko 1,13 w najbliższym tygodniu, w międzyczasie gospodarka Eurolandu przygotowuje się do lockdownów i widzimy duże ryzyko osłabienia koniunktury tamże w 4kw21 i 1kw22.

 

W końcówce roku wciąż liczymy jednak na korektę / wzrost pary€/US$

Uważamy, ze scenariusz podwyżek stóp Fed jest już w cenach. Spodziewamy się natomiast, że przed nami jest poprawa koniunktury w Azji, co powinno sprzyjać odpływowi kapitałów z USA na rynki wschodzące. Dolar bywa także sezonowo słabszy pod koniec roku kalendarzowego. Może to wiązać się z budowaniem nowych pozycji na ryzykownych aktywach po rozliczeniu wyników za ten rok przez amerykańskie fundusze.

Oczekujemy, że na przełomie tygodnia główne rynki długu utrzymają się w trendzie bocznym. Inwestorzy powinni czekać na nowe pozytywne informacje z głównych gospodarek, szczególnie USA. Wzrostu rentowności spodziewamy się jednak przez większą część końcówki roku. Z jednej strony Fed redukuje swoje zakupy długu, z drugiej czekają nas wyższe podaże Treasuries po podniesieniu limitu zadłużenia USA.

 

Sytuacja na krajowym rynku długu pozostaje trudna, ciążąc też złotemu.

Poziomy rentowności krajowego długu mogą wydawać się już obecnie atrakcyjne. Trudno jednak powiedzieć czy przy tak słabej płynności inwestorzy zdecydują się na zakupy już w najbliższym czasie. Fundamentalnie pola do dalszego wzrostu dochodowości teoretycznie nie ma, ale ryzyko kolejnych dużych stop lossów jest istotne. Nadal uważamy, że obecny poziom dochodowości, słaby złoty i szerokie asset swapy powinny zachęcać do powrotu inwestorów zagranicznych na POLGBs, prowadząc do zawężenia asset swapów, ale może to być scenariusz już na grudzień.

 

Trudna sytuacja na rynku długu może też tworzyć dalszą presję na złotego

Obecne poziomy /PLN są już bardzo wysokie, ale dalszy odpływ kapitałów z kraju, przy niskiej płynności oznacza duże ryzyko dalszej przeceny. Obecne poziomy złotego są naszym zdaniem nieco oderwane od sytuacji gospodarczej Polski, m.in. podwyżek stóp NBP. Dlatego w kolejnych tygodniach spodziewamy się raczej stopniowej odbudowy wartości złotego. Prawdopodobnie nie nastąpi to jednak przed wyhamowaniem spadku /US$ i stabilizacji na krajowym rynku długu. Oczekiwane przez nas osłabienie dolara w najbliższych tygodniach nie jest duże. Dlatego zakładamy, ze para €/PLN zakończy tegoroczny handel nieco ponad 4,60.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk