• Odbierz prezent
Kurs dolara, funta, jena, złoto i S&P500 - co nas czeka w kolejnych dniach

Ekspert analizy price action - Niall Fuller - analizuje potencjalne scenariusze dla rynków EUR/USD (euro dolar amerykański), USD/JPY (dolar amerykański jen japoński), GBP/JPY (funt brytyjski jen japoński) złota i ropy naftowej. Sprawdźmy co analiza price action mówi na temat krótkoterminowych perspektyw dla tych rynków.

Nial Fuller: Weekly Forex Trade Ideas & Chart Analysis by Nial Fuller – October 22nd to 26th, 2018

 

Poniższe analizy bazują na wykresach uwzględniających nowojorski czas zamknięcia poszczególnych świec. Wszystkie poniższe wykresy dotyczą interwału D1, chyba, że w tekście zaznaczono, że jest inaczej.

 

Czytaj również: Kursy walut - funt broni się przed euro i dolarem

 

EUR/USD – aktywacja spadkowego sygnału, pozostajemy nastawieni na spadki

Podsumowanie rynkowe: Kurs euro do dolara spadł zarówno poniżej wsparcia przy poziomie 1,1615, jak i przy poziomie 1,1535. W ten sposób na wykresie powstaje nowy impuls spadkowy. W tym tygodniu wszystko zależeć będzie od tego jak kurs EUR/USD zachowywał się będzie w stosunku do strefy oporu 1,1535-1,1615.

Kurs EUR/USD znalazł się poniżej poziomu 1,1535, co aktywowało spadkowy sygnał wynikający z formacji fakey setup – po nieudanym wybiciu formacji inside bar na wykresie powstał spadkowy pin bar, po którym nastąpiła wyprzedaż i spadek kursu poniżej dolnego ograniczenia wspomnianej formacji.

Prognoza zagrania: Rozważamy krótką sprzedaż po jakichkolwiek ruchach wzrostowych, dopóki kurs euro do dolara kształtuje się poniżej poziomu 1,1615 (górnego ograniczenia spadkowej świecy pin bar).

 

EUR/USD – aktywacja spadkowego sygnału, pozostajemy nastawieni na spadki

 

USD/JPY – aktywacja wzrostowego sygnału, pozostajemy nastawieni na wzrosty

Podsumowanie rynkowe: Kurs dolara do jena utworzył sobie solidną bazę przy poziomie 110,75, po czym ruszył w górę i zamknął się ponad kluczowym poziomem technicznym – 112,05.

Pozostajemy nastawieni na wzrosty dopóki kurs USD/JPY utrzymuje się ponad długoterminową strefą wsparcia 110,75-112,05 i w dalszym ciągu preferujemy ‘kupowanie dołków’ tworzących się w pobliżu tej strefy. Wcześniej sugerowaliśmy, że wybicie dołem formacji inside bar może zakończyć się fałszywym wybiciem (wzrostowa formacja fakey setup) i ten scenariusz jest aktualnie rozgrywany – kurs ponownie wyszedł powyżej górnego ograniczenia wspomnianej formacji inside bar. Perspektywy rynku są wzrostowe dopóki utrzymywana jest najbliższa strefa wsparcia, więc w dalszym ciągu będziemy szukać okazji do kupna po spadkach.

Prognoza zagrania: Uważamy, że w przypadku braku już otwartych długich pozycji warto rozważyć zaczekanie na sygnał kupna dopóki kurs utrzymuje się powyżej wsparcia przy poziomie 112,05. Celem dla pozycji długich jest powrót kursu w okolice 113,18, a nawet dalsze wzrosty.

 

USD/JPY – aktywacja wzrostowego sygnału, pozostajemy nastawieni na wzrosty

 

GBP/JPY – kurs wybija dołem z konsolidacji, czekamy na sygnał potwierdzający spadki

Podsumowanie rynkowe: Trend na rynku GBP/JPY pozostaje względnie wzrostowy. Kurs konsoliduje w okolicy oporu przy poziomie 149,15 w ramach formacji prostokąta, która rozwijała się na przestrzeni kilku tygodni.

Zasięg prostokąta wyznacza opór na poziomie 149,15 i wsparcie w okolicy 146,95. Kurs wyłamał dolne ograniczenie konsolidacji, ale potrzebujemy sygnału spadkowego na interwale H4 lub D1, stanowiącego potwierdzenie dla otwarcia pozycji krótkiej. Jeśli nie zobaczymy jasnego sygnały, to nie zdecydujemy się jeszcze na krótką sprzedaż. Jeśli na rynku pojawi się odpowiednie momentum, to celem dla sprzedających stanie się poziom 143,80.

Prognoza zagrania: Rozważamy oczekiwanie na sygnał price action potwierdzający wejście – z większym prawdopodobieństwem w pozycję krótką. Celujemy w spadki do okolic 143,80 lub niżej.

 

GBP/JPY – kurs wybija dołem z konsolidacji, czekamy na sygnał potwierdzający spadki

 

Czytaj także: Kurs funta spada. Dolar kanadyjski nie wykorzystuje swojej szansy

Rynek walutowy na koniec tygodnia może być nieco spokojniejszy niż w poprzednich dniach, ale niekoniecznie dla funta i dolara kanadyjskiego. W przypadku pierwszej z tych walut źródłem ryzyka są czynniki polityczne, a w przypadku drugiej makroekonomiczne. Dziś analizujemy przede wszystkim potencjalne.. Czytaj
Kurs funta spada. Dolar kanadyjski nie wykorzystuje swojej szansy

 

Złoto – wiele świec typu inside par tuż ponad kluczowym wsparciem

Podsumowanie rynkowe: Cena złota powróciła powyżej krótkoterminowego oporu w strefie 1205-1215 i na rynku widzimy ożywienie. Traderzy powinni uważnie obserwować strefę rozciągającą się od poziomu 1205 do 1215 dolarów w poszukiwaniu okazji do kupna na dołku (w okolicy poprzedniego oporu, stanowiącego obecnie wsparcie). Pierwszym celem dla kupujących jest ponowne osiągnięcie poziomu 1237.

Na wykresie dziennym wciąż widzimy szereg świec inside bar. Warto zaczekać na fałszywe wybicie tego układu i ruch w stronę wsparcia 1205-1215, po którym mogłoby nastąpić silne odbicie w górę, aktywujące formację fakey setup. Należałoby więc czekać na sygnały kupna w okolicy wsparcia.

Prognoza zagrania: Rozważamy oczekiwanie na sygnał fakey setup lub wzrostową świecę pin bar w okolicy strefy 1205-1215. Celujemy w ruch powrotny do okolic 1237.

 

Złoto – wiele świec typu inside par tuż ponad kluczowym wsparciem

 

S&P500 – oczekiwana podwyższona zmienność, w grze ruchy w obie strony

Podsumowanie rynkowe: W przypadku indeksu S&P500 wciąż utrzymywane jest neutralne nastawienie po ostatniej mocnej korekcie spadkowej. Najbliższe wsparcie zlokalizowane jest przy poziomie 2690, a opory przy poziomie 2790 i w strefie 2860-2870.

Aktualnie wydaje się, że na rynku może utrzymać się wysoka zmienność, co oznacza, że możemy grać w obie strony. Nie zdecydujemy się na zagranie dopóki nie zobaczymy sygnału price action w okolicy wsparcia 2690 lub oporu 2860.

Prognoza zagrania: Rozważamy grę po obu stronach rynku. Czekamy na sygnał kupna w okolicy 2690, lub sygnał sprzedaży w okolicy 2860. Sugerujemy, by nie przetrzymywać otwartych dłuch pozycji przez weekend.

 

S&P500 – oczekiwana podwyższona zmienność, w grze ruchy w obie strony

 

Tłumaczenie: Jakub Wilk

 

Nial Fuller

Nial Fuller to australijski inwestor, autor książek oraz trener z ponad 16 letnim doświadczniem na rynkach walutowych. Wśród inwestorów uważany jest za specjalistę w dziedzinie analizy wykresów metodą Price Action. Nial Fuller wystartował ze swoim blogiem w 2008 roku, a obecnie śledzi go ponad 250 000 użytkowników.

 

Wypróbuj pomysły tradingowe Niala Fullera u australijskiego brokera AxiTrader! 

Sprawdź

 

Materiał jest tłumaczeniem artykułu zamieszczonego na stronie internetowej learntotradethemarket.com i nie stanowi oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru. Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk