• Odbierz prezent
Kurs dolara (EUR/USD) traci na wartości względem euro. Dane z USA: Conference Board i rynek nieruchomości

O godzinie 16:00 otrzymaliśmy ze Stanów Zjednoczonych dane dotyczące wskaźnika zaufania Conference Board oraz informacje z rynku nieruchomości:

Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board za maj: 86,6 (prognoza: 88,0; poprzednio: 86,9)

Sprzedaż nowych nieruchomości w kwietniu: 623 tys. (prognoza: 490 tys., poprzednio: 627 tys.)

Sprzedaż nowych domów w kwietniu: 0,6% (prognoza: -21,9%; poprzednio: -15,4%)

Co to jest wskaźnik Conference Board?

Na swojej stronie internetowej Conference Board określa wskaźnik jako: „miesięczny raport podający w szczegółach konsumenckie postawy oraz kształtowanie się wielkości zakupów, z danymi według płci, wieku i regionu”. Jest to indeks ufności konsumenckiej opracowywany przez niezależny instytut badawczy globalnej koniunktury. Organizacją odpowiedzialną za przeprowadzenie badań jest Conference Board. Polegają one na pozyskaniu opinii w kwestii sytuacji gospodarczej. Z 5000 zapytanych gospodarstw domowych, przeważnie wraca 3000 informacji zwrotnych. Respondenci odpowiadają na pytania dotyczące ich oszczędności oraz kosztów utrzymania. Poruszane są tematy: warunków gospodarczych, łatwości pozyskania pracy oraz poziomu dochodów. Pomiar wskaźnika pomaga w oszacowaniu udziału konsumpcji w PKB. Jest on również uwzględniany przez FED podczas decyzji w sprawie stóp referencyjnych.

Jak liczone jest Conference Board?

Choć wskaźnik powstał w 1967 roku to jako poziom odniesienia traktuje się wartość z 1985 roku. Jest to spowodowane tym, że nie doszło wtedy do zmiany rok do roku. Wartość początkowa wynosi 100. Oceny respondentów podzielone są na 2 części. Pierwsza dotyczy aktualne sytuacji (stanowi 40% wyniku końcowego), druga oczekiwań konsumentów co do przyszłości (stanowi 60% ostatecznego poziomu indeksu). Na każde z pytań można udzielić odpowiedzi: pozytywnej, negatywnej lub neutralnej. Liczba pozytywnych odpowiedzi dzielona jest przez sumę neutralnych i negatywnych. Tak otrzymany wynik porównywany jest do tego z 1985 roku. W ten sposób dane są liczone zarówno dla USA jako całości, jak i każdego z 9 regionów (New England, Middle Atlantic, East North Central, West Norht Central, South Atlantic, East South Central, West South Central, Mountain, Pacific)  z osobna.

Conference Board w przeszłości

Najniższy poziom wskaźnika Conference Board wyniósł 25 (24 lutego 2009), natomiast najwyższy 144,70 (1 lutego 2000 oraz 1 czerwca 2000). Ostatni odczyt znajdował się mniej więcej w połowie tej rozpiętości ponieważ wyniósł 86,9 (28 kwietnia 2020).

 USA Conference Board

Wykres wskaźnika zaufania konsumentów wg Conference Board (od 1970 roku)

Sprzedaż nowych nieruchomości w USA

Poprzedni wynik sprzedaży nowych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych wyniósł 627 tys., natomiast na dzisiaj analitycy przewidywali spadek do poziomu 490 tys. Ostatni raz taką wartość odnotowaliśmy pod koniec 2015 roku. Należy pamiętać, że rynek nieruchomości reaguje na wszystkie zmiany gospodarcze ze sporym opóźnieniem. Jako poziom odniesienia warto przypomnieć tutaj najniższą ilość sprzedanych nowych nieruchomości po kryzysie 2007-2009. Wyniosła ona 267 tys. i była zanotowana dopiero w czerwcu 2010 roku.

USA - sprzedaż nowych nieruchomości

Wykresz sprzedaży nowych nieruchomości w USA (od 1970 roku)

Kurs dolara amerykańskiego (EUR/USD) na rynku walutowym Forex

Kurs dolara amerykańskiego traci dzisiaj względem euro. Kurs EUR/USD rośnie o +0,78% do poziomu 1,0979.

EURUSD 2

Wykres kursu dolara EUR/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Niemcy - PKB

Wskaźnik Ifo z Niemiec i PPI z Hiszpanii

Nowa Zelandia - bilans handlowy

Szwajcaria: rynek pracy i bilans handlowy, Niemcy: klimat biznesowy GfK

Polska - stopa bezrobocia

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk