• Odbierz prezent
Kurs dolara do złotego zaliczył nowe minimum [Dziennik Ekonomiczny]
fot. Materiał własny

Wzrost apetytu na ryzyko zatrzymał się wczoraj wobec spadków PMI i ISM w USA poniżej 50 pkt. Nastrojom nie pomogły w zauważalny sposób niższe od oczekiwań dane inflacyjne (deflator PCE) oraz dezinflacyjna wymowa indeksów PMI dla strefy euro i USA. Rentowności amerykańskich obligacji nieznacznie wzrosły.

Dolar osłabił się wobec euro, m.in. w konsekwencji środowych sugestii J.Powella o zmniejszeniu skali ruchów w cyklu podwyżek stóp. Na krajowym rynku nastąpił wzrost kursu EURPLN przejściowo do 4,71, ale na koniec dnia wynosił on 4,68. USDPLN pozostawał w trendzie spadkowym. Co prawda w trakcie sesji odbił do 4,51, ale na koniec osiągnął nowe lokalne minimum na poziomie 4,45. Stawki FRA i IRS oraz rentowności obligacji wyraźnie spadły.

Raport z rynku pracy w USA za listopad w centrum uwagi [Dziennik Ekonomiczny] - 1

 

Dziś w centrum uwagi będzie raport z rynku pracy w USA za listopad. Konsensus wskazuje na dalsze hamowanie tempa wzrostu zatrudnienia poza rolnictwem (NFP), do 200 tys., przy utrzymaniu stopy bezrobocia na poziomie 3,7% i lekkim hamowaniu wzrostu płac (4,6% r/r vs 4,7% r/r w październiku). Dane mogłyby wpłynąć na Fed tylko w przypadku znacznego negatywnego zaskoczenia. Na dziś członkowie FOMC największą wagę przywiązują do perspektyw inflacyjnych oceniając, że rynek pracy pozostaje mocny. Mocno rozczarowujące dane mogłyby taką ocenę zmienić, przybliżając moment zatrzymania podwyżek stóp.

Raport z rynku pracy w USA za listopad w centrum uwagi [Dziennik Ekonomiczny] - 2

 

W Europie czekają nas publikacje drugoplanowych danych. Inflacja PPI w strefie euro w październiku najpewniej spadła drugi raz z rzędu, ale tym razem zdecydowanie silniej – do 31,2% r/r z 41,9% r/r we wrześniu. Spadek będzie wynikał przede wszystkim z efektu wysokiej bazy. Niemieckie dane handlowe za październik będą słabe (spadki % m/m), znajdując się pod wpływem hamowania popytu i kryzysu energetycznego.

Raport z rynku pracy w USA za listopad w centrum uwagi [Dziennik Ekonomiczny] - 3

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Raport z rynku pracy w USA za listopad w centrum uwagi [Dziennik Ekonomiczny] - 4


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk