• Odbierz prezent
Kurs dolara do złotego USD/PLN - szanse na przebicie 3,90 zł znacznie zmalały. Fed nie taki gołębi jak go malują

W tym tygodniu już od weekendu było wiadomo, że na niektórych aktywach zmienność będzie ponadprzeciętna. Przede wszystkim dotyczyło to ropy naftowej, która silnie fluktuowała (przede wszystkim drożała) po tym, jak dokonano ataku dronami na instalacje naftowe Saudi Aramco w Arabii Saudyjskiej.

Za nimi mógł stać Iran,

a to wywoływało spekulacje o ryzyku większej wojny w Zatoce Perskiej. Jednak ostatecznie USA zdecydowało się na ekonomiczny rodzaj sankcji. Zatem konflikt nie rozlał się póki co na inne niż ropa aktywa, a wpływ na eurodolara w postaci umocnienia dolara był chwilowy.

Ważniejszym wydarzeniem dla losów kursu euro do dolara

EUR/USD było posiedzenie FOMC. Zgodnie z oczekiwaniami Komitet postanowił obniżyć główną stopę o 25 pb., (nie jednogłośnie, dwóch członków opowiedziało się przeciwko, jeden chciał obniżki o 50 pb.) jednak z projekcji na przyszłość wynika, że w tym roku obniżek już ma nie być, a stabilizacja przewidziana jest także na przyszły rok. Podczas konferencji prasowej J. Powell także nie brzmiał mocno gołębio, bowiem mówił o ryzykach dla wzrostu PKB w postaci spowolnienia gospodarczego czy wojen handlowych, ale jednocześnie nie wskazywał na konieczność kolejnych obniżek stóp, a bardziej na zależność od spływających danych makro. Oczywiście to nie spodobało się D. Trumpowi, który komentował tę decyzję jako bojaźliwą, a w jego mniemaniu Fed znów zawiódł. Konflikt co do sposobu prowadzenia polityki pieniężnej jest jednak znany. Po posiedzeniu kurs eurodolara rósł, jednak nie przebity został opór na 1,11. Obecnie kurs powrócił do 1,10, a więc połowy aktualnego przedziału 1,09-1,11.

Dla złotego ryzyko geopolityczne

oraz nie tak gołębi jak oczekiwano Fed to nie są najlepsze wiadomości. Do tego jeszcze doszedł słaby rezultat produkcji przemysłowej za sierpień, wskazujący na fatalny dla przemysłu trzeci kwartał. Złoty co prawda osłabił się w niewielkim stopniu, ale szanse na przebicie wsparć na 4,30 na kursie euro do dolara EUR/PLN i 3,90 na kursie dolara do złotego USD/PLN znacznie zmalały.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk