• Odbierz prezent
Kurs dolara do złotego (USD/PLN) - dominuje trend spadkowy. Euro w krótkim czasie w dół o 10 groszy. Porozumienie czy tylko chwilowy rozejm?

Silne trendy spadkowe na głównych parach złotowych. Wyrok TSUE nie po myśli banków, ale też nie ziściły się najgorsze scenariusze analityków. Trzynasta runda negocjacji pomiędzy USA a Chinami wreszcie daje jakąś nadzieję. Trzeba jednak zauważyć, że na razie porozumienie zostało osiągnięte w mniej istotnych kwestiach. Kolejna tura rozmów będzie już znacznie trudniejsza. Państwo Środka musi zdecydować, jaka strategia będzie dla niego najkorzystniejsza. Czy opłaca się podpisanie umowy ze słabnącym politycznie Donaldem Trumpem, czy jednak lepiej zaryzykować i poczekać na wynik batalii o Biały Dom w 2020 roku?

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 18.09.2019-14.10.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2950

3,9005

3,8820

4,7835

Maksimum

4,3950

4,0520

4,0200

4,9740

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Porozumienie czy tylko chwilowy rozejm? - 1

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Na kursie euro do złotego EUR/PLN utworzył się silny trend spadkowy. Kurs w krótkim czasie spadł o ok. 10 groszy. Od pewnego czasu hamulcem dla umocnienia złotego była kwestia wyroku TSUE w sprawie frankowiczów. Skoro ten temat został w końcu zdyskontowany, to możliwe stało się odreagowanie na notowaniach polskiej waluty. Należy jednak pamiętać, że wyrok nie jest po myśli banków i będą one zmuszone oddać niemałe kwoty kredytobiorcom CHF. Z drugiej strony inwestorzy nie wystraszyli się tego werdyktu, a wszystko z jednej z prostej przyczyny: skutki tej decyzji będą rozłożone na długie lata. Każda sprawa klienta będzie rozpatrywana przez sądy indywidualnie, więc biorąc pod uwagę przewlekłość postępowań w naszym kraju, pożyczkobiorcy walutowi muszą uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością uniknęliśmy najczarniejszych scenariuszy i nie spełni się groźba zapaści w naszym sektorze bankowym. Nie można też pominąć wydarzeń na szerokim rynku. Końcówka tygodnia to sporo satysfakcjonujących informacji z frontu rozmów na linii USA-Chiny. W efekcie pozytywny klimat inwestycyjny wsparł aktywa rynków wschodzących. Przynajmniej na razie kwestia polskich wyborów parlamentarnych nie wpływa szczególnie na pozycję złotego. Zgodnie z przewidywaniami wygrywa PiS, zachowując przy tym bezwzględną większość (przynajmniej w Sejmie). Na ten moment inwestorzy nie wyceniają ryzyka związanego z kolejnymi miliardami, które mają zostać wydane na różne programy społeczne. Partia rządząca znowu obiecała sporo w kampanii, a akurat w przypadku tego typu propozycji stara się dotrzymywać słowa. Jeśli dojdzie do zastoju w polskiej gospodarce (co staje się coraz bardziej prawdopodobne przy problemach Niemiec), to coraz większe obciążenia budżetowe mogą się stać dużym ciężarem.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Porozumienie czy tylko chwilowy rozejm? - 2

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Najlepszy obraz wydarzeń ostatnich dni na rynkach daje obserwacja kursu franka do złotego CHF/PLN. Tutaj również dominuje silny trend spadkowy, co oznacza, że klimat do inwestowania był naprawdę dobry. Przede wszystkim dotarły informacje i to od samego prezydenta USA, że udało się zakończyć pierwszy etap negocjacji mających położyć kres konfliktowi handlowemu. Oficjalnie porozumienie ma być parafowane w listopadzie. Znaków zapytania oczywiście pozostaje sporo, ale na tę chwilę wiemy, że Stany wstrzymają się z podwyższeniem ceł z 25 do 30% na produkty warte 250 mld USD. Chińczycy (nie po raz pierwszy) zobowiązali się kupować więcej amerykańskich produktów rolnych. Co istotniejsze strona chińska zobowiązała się nie osłabiać własnej waluty. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest mocno transparentna i łatwa do sprawdzenia, dlatego warto będzie dokładniej obserwować notowania USD/CNH, aby na własne oczy przekonać się, czy Państwo Środka rzeczywiście zamierza wypełniać warunki wstępnego porozumienia. Nie bez znaczenia dla notowań CHF/PLN pozostaje kwestia wyroku TSUE. Niektórzy twierdzili, że w przypadku niekorzystnego werdyktu zobaczymy na notowaniach tej pary poziomy 4,50 zł, a może i nawet 5,00 zł. Nic takiego nie miało miejsca, a kurs spadł w od początku października o 14 groszy.

Kurs dolara do złotego USD/PLN 

Porozumienie czy tylko chwilowy rozejm? - 3

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Podobnie jak na powyższych parach również na kursie dolara do złotego USD/PLN dominuje silny trend spadkowy. Dolar w relacji do złotego w samym październiku staniał o ponad 12 groszy. Z jednej strony wpływ na taką sytuację mają kwestie, o których wspominaliśmy powyżej, czyli wstępne porozumienie USA i Chin oraz wyrok TSUE. Z drugiej, jeśli na rynkach mamy “risk on” to USD przestaje być atrakcyjną walutą i jego osłabienie możemy obserwować na szerokim rynku. Wreszcie po trzecie nie można przejść obojętnie obok ostatnich działań Fed. W piątek prezes Jerome Powell oficjalnie ogłosił, że od połowy października będzie skupował bony skarbowe od amerykańskich banków. Operacja ma na celu podniesienie rezerw w systemie bankowym. Planowana miesięczna skala skupu to 60 mld USD, a program ma trwać aż do II kwartału 2020 roku. Rezerwa Federalna stanowczo odrzuciła tezę, że takie działanie to nic innego jak po prostu nowe QE. Należy dodać, że od momentu zakończenia poprzedniego skupu aktywów Fed redukował swój bilans, a obecnie po tej zapowiedzi będzie go zwiększał. Tym samym banki dostaną nową porcję środków do swojej dyspozycji. Dlatego trudno też dziwić się porównaniom do QE. Oczywiście istnieje jedna istotna różnica, ponieważ z definicji bony skarbowe są krótkoterminowym papierem dłużnym, a obligacje dłuższym. Po tych informacjach dolar stracił na wartości. Dodatkowo w perspektywie jest jeszcze (wyceniana już na 75%) kolejna obniżka stóp procentowych, do której miałoby dojść na kolejnym posiedzeniu amerykańskiej władzy monetarnej. Stąd można wysnuć wniosek, że to jeszcze nie koniec spadków USD.

Kurs funta do złotego GBP/PLN 

Porozumienie czy tylko chwilowy rozejm? - 4

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Ostatnio sporo się działo na funcie. Po spotkaniu premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii napłynęły informacje o wstępnym porozumieniu w sprawie tzw. backstopu, czyli rozwiązań dotyczących ruchu granicznego i kwestii celnych po brexicie. Na GBP zapanowała istna euforia, ponieważ w końcu pojawiła się szansa na kontrolowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE jeszcze w październiku. Oczywiście pomijamy fakt traktowania samego brexitu jako czegoś pozytywnego, bo trudno wierzyć, że będzie on korzystny dla Brytyjczyków. W szeregach unijnych decydentów widać wciąż spory sceptycyzm co do nowych propozycji. Premier Boris Johnson do środy ma przedstawić szczegóły tego rozwiązania, aby przywódcy państw członkowskich na szczycie 17-18 października mogli je przedyskutować. Nie można też zapomnieć o kruchej większości Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin, która może skutkować odrzuceniem jakiegokolwiek rozwiązania przedstawionego przez lidera tej formacji. Na kursie funta do złotego GBP/PLN po zwyżce o niemal 13 groszy od piątku obserwujemy realizację zysków, a tym samym spadek o 6 groszy. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na nowe doniesienia, ale jednego można być pewnym: ten tydzień na funcie nie będzie nudny.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk