• Odbierz prezent
Kurs dolara do złotego - konsternacja spowodowana informacjami na temat podwyżek stóp procentowych w Polsce i USA

Zgłoszono wniosek o podwyżkę stóp procentowych w Polsce – W krótkim terminie nic to nie oznacza, bo obóz „gołębi” nadal ma wciąż silną pozycję w Radzie Polityki Pieniężnej. Dodatkowo argument, jaki towarzyszył wnioskowi za podwyżką był związany z obawami dotyczącymi utrzymywania się inflacji wyraźnie powyżej celu.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Czy kurs złotego może wzmocnić się po zgłoszonym wniosku o zwiększeniu stó procentowych?

Tymczasem dominującym poglądem jest nastawienie, że projekcja inflacyjna została sporządzona przy konserwatywnych założeniach nie zakładających chociażby działań ustawodawcy zmierzających do ograniczenia wpływu spodziewanych podwyżek cen energii. Niemniej czwartkowe zapiski z posiedzenia RPP po raz pierwszy od dłuższego czasu pokazują, że coś się zmienia. Nie można wykluczyć, że kolejne miesiące przyniosą nasilenie się dyskusji nad kształtem polityki pieniężnej, co będzie prowokowane przez wnioski o podwyżkę stóp składane przez „jastrzębi”.

Wydaje się jednak, że kombinacja ryzyk globalnych, oraz politycznych jeszcze długo nie będzie skłaniać RPP do dokonywania zmian w przekazie, a tym bardziej realnych decyzji na stopach. Dla rynku złotego wpływ będą mieć inne zmienne – głównie globalny sentyment i perspektywy dla amerykańskiego dolara.

Czytaj także: Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

Minęło blisko 10 lat od wybuchu kryzysu finansowego. Przez większość tego okresu, realny wzrost gospodarczy w USA był mierny – średnio na poziomie 1,4%, co jest wartością około dwukrotnie mniejszą niż przed kryzysem finansowym. Dopiero szacunki PKB na rok 2018 roku wskazują na szybsze tempo wzrostu,.. Czytaj
Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

Rynek zaczyna spekulować o pauzie w podwyżkach stóp w USA

Po tym jak tydzień temu Jerome Powell i Richard Clarida uwolnili „spekulacyjnego dżina”, ostatnie dni przyniosły kolejne plotki (agencja MNI) odnoszące się do skali podwyżek stóp w USA. Ale po kolei. Powell odnosząc się do planowanych zmian w komunikacji z rynkiem (od 2019 r. będzie konferencja prasowa po każdym posiedzeniu) przyznał, że FED może uważnie monitorować globalną sytuację. Z kolei wiceprezes FED, Clarida nawiązał do „poziomu neutralnego” na stopach, który jego zdaniem jest blisko (to może otwierać dyskusję o teoretycznych 3 proc., czy do nich dojdziemy?).

W ostatnich dniach agencja MNI podała, że FED może rozważyć pauzę w podwyżkach w 2019 r. (najwcześniej na wiosnę). Tymczasem ekonomiści ankietowani przez Reuters zaczynają coraz częściej poddawać w wątpliwość scenariusz trzech podwyżek stóp procentowych – głosy pomiędzy 2, a 3 ruchy w 2019 r. rozkładają się niemal po równo.

Rewidowane są w dół projekcje dla wzrostu PKB w latach 2019-2020, ale ryzyko pojawienia się recesji w tym okresie to tylko, lub aż 35 proc. Co dalej? W przyszłym tygodniu zaplanowane są wystąpienia Claridy, i przede wszystkim Powella (w środę o godz. 18:00 ma on dość ważne wystąpienie w nowojorskim Klubie Ekonomicznym), który najpewniej w pewien, choć nie bezpośredni sposób odniesie się do spekulacji nt. stóp. Tego samego dnia o godz. 20:00 mamy publikację zapisków z ostatniego posiedzenia FED – teraz rynek będzie próbował „wyłapać” negatywy w przekazie. Jeżeli oba te wydarzenia ich nie przyniosą, to dolar może odbić. Niemniej pewna doza niepewności może utrzymać się do posiedzenia FED 19 grudnia, kiedy to opublikowane zostaną najnowsze projekcje makro, w tym ankieta dotycząca rozkładu krzywej stóp procentowych według członków FED.

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk