• Odbierz prezent
Kurs dolara do juana USD/CNY zaczął się obniżać. Powodem sytuacja w Chinach

Pierwszy raz do lat fixing juana został ustalony powyżej 7,0, choć niżej niż oczekiwane 7,02, więc rynki zachowują spokój. Mimo to awersja do ryzyka ujawnia się tu i ówdzie, przez co cena złota nie schodzi pod 1500 USD/oz. FX obserwuje schłodzenie USD.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Rynkowe zawirowania mają swoje podstawy w Chinach

  • – od silnej przeceny juana po jego stabilizację w wykonaniu chińskich władz. Fixing kursu dolara do juana USD/CNY został dziś ustalony na 7,0036, co było poziomem niższym do oczekiwań w okolicach 7,02.
  • W efekcie płynny kurs dolara do juana USD/CNH zaczął się obniżać do 7,07; umacniać względem dolara zaczęły się azjatyckie waluty wschodzące.
  • Odchodzenie od USD przelało się też na segment G10, gdzie USD zyskuje (minimalnie) tylko do CHF. Zmiany nie są jednak duże. Kurs euro do dolara EUR/USD jest trochę ponad 1,12. Kurs dolara do jena USD/JPY zdołała wrócić ponad 106.

TMS Starter - 1

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Dane z chińskiego handlu były lepsze niż oczekiwano,

  • choć rynek nie zareagował na nie. Eksport wzrósł o 3,3 proc. r/r (oczekiwano -1,0 proc.), import spadł o -5,6 proc. (oczekiwano -9,0 proc.), a saldo handlowe wyniosło 45 mld USD (oczekiwano 42,65 mld USD).
  • Wiceprezes RBNZ Hawkesby powiedział, że obniżka o 50 pb umniejsza prawdopodobieństwo wykorzystania narzędzi niekonwencjonalnych i bak wpierw będzie musiał wykorzystać te konwencjonalne. Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD dryfuje przy 0,6450.
  • Na rynku akcji skromne wzrosty. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,4 proc., a chiński Shanghai Composite zyskuje 0,8 proc. Futures na DAX rośni o 0,6 proc.
  • Złoto realizuje nerwowy handel między 1490 a 1510, ale głównie stara się wybronić ponad 1500, gdzie znalazło się pierwszy raz do 6 lat.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk