• Odbierz prezent
Kurs dolara do juana (USD/CNY) wyskoczył do 7,02. Odreagowanie waluty australijskiej i nowozelandzkiej

Chińska giełda tąpnęła o 9 proc. po wznowieniu notowań po tygodniowej przerwie w obliczu pogarszającej się sytuacji związanej z koronawirusem. Nadzwyczajne cięcia stóp procentowych LBCh i zapowiedź działań rządu w Pekinie zahamowały przecenę. Rynek FX zachowuje spokój poza kursem funta GBP, który odwraca zyski z piątku. Ropa wyciąga się z dołka, złoto odwraca wzrosty.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Rynek w Chinach wystartował pierwszy raz do 23 stycznia

  • i miał do nadrobienia cały tydzień rosnących niepokojów o skutki koronawirusa dla gospodarki Chin i całego świata.  Shanghai Composite na otwarciu stracił 8,7 proc., a CSI300 tąpnął o 9,1 proc. Kurs dolara do juana USD/CNY wyskoczył do 7,02.
  • Ale opanowanie przyszło po reakcji chińskich władz. Rząd chiński ogłosił cały szereg środków stymulujących, aby pomóc zarówno rynkom, jak i gospodarce. Ludowy Bank Chin wstrzyknął w rynek 1,2 bln CNY poprzez obniżenie o 10 pb stawek pożyczkowych.
  • Chiny potwierdziły ponad 17 tys. zarażonych przy 361 przypadkach śmiertelnych
  • Rynek walutowy (poza juanem) zachowuje spokój.

  • Netto widzimy skromne odreagowanie kursu dolara australijskiego AUD i nowozelandzkiego NZD, a dalej amerykańskiego USD, który w piątek silnie tracił za spadającymi rentownościami długu USA, gdyż rynek zaczął dyskontować obniżkę stóp proc. Fed jako odpowiedź na epidemię.
  • Najsłabszy jest GBP, który koryguje silne wzrosty z piątku. Inwestorzy ustawiają się też przed dzisiejszym wystąpieniem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.  Podczas ważnego przemówienia Johnson przedstawi stanowcze stanowisko w sprawie rozmów handlowych po brexicie.
  • Stabilizacja nastrojów widoczna jest po notowaniach surowców. Złoto wyskok do 1592 zamienia na cofnięcie do 1577. Ropa WTI zaczęła dzień pod 50,5, ale już odbiła do 51,4.
  • Chociaż wskaźnik Caixin PMI dla przemysłu spadł do 51,1 w styczniu z 51,5 w grudniu, to był nieco lepszy niż konsensus (51,0). Odczyt nie był jednak wystarczająco silny, aby wesprzeć rynki.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk