• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs dolara do jena zaatakuje poziom 114.50? Będzie do tego okazja w środę

Po początkowej zadyszce, która czekała inwestorów we wrześniu, październik i listopad przynoszą na razie kontynuację wcześniej trwającej fali umacniania się najważniejszej waluty świata - amerykańskiego dolara.

W stosunku do euro dolar EURUSD zyskał już ponad 500 pipsów i szykuje się do ataku na roczne minima. Należy dodać, że poziom rocznego minimum potwierdzony został podczas wakacyjnego dołka cenowego. To jednak nie jedyna ciekawa okazja inwestycyjna w parze walutowej z amerykańskim dolarem. Zerknijmy na sytuację dolara do jena japońskiego.

Weź udział w darmowym kursie o zarządzaniu kapitałem

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

 

Kurs dolara do jena japońskiego USDJPY- blisko kluczowego oporu

Odkąd w 2012 roku nad politykę w Japonii stery przejął Shinzo Abe, kurs jena japońskiego regularnie osłabia się w stosunku do dolara amerykańskiego. To bardzo pozytywna sytuacja dla gospodarki Japonii, która jest krajem typowo eksportowym. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na często powtarzane populistyczne frazesy mówiący o tym, że silna waluta krajowa jest dobra dla kraju. Nic bardziej mylnego. Najważniejszą cechą dobrej i silnej waluty danego kraju jest jej stabilność.

Wykres kursu dolara do jena japońskiego w ujęciu tygodniowym

Wykres dolara do jena japońskiego w ujęciu tygodniowym

 

Przez ostatnie 6 lat kurs jena do dolara stracił ponad 44%

W 2012 roku kurs dolara do jena sięgał dna. Bardzo mocna waluta japońska blokowała możliwości rozwoju krajowego eksportu. Drastyczna zmiana polityki monetarnej przyniosła oczekiwany rezultat. Z poziomu 77 kurs osiągnął pułap 114, a nawet w czerwcu 2015 roku notowaliśmy poziomy 125 jenów za pojedynczego dolara.

Wykres kursu dolara do jena japońskiego w ujęciu dziennym

Wykres dolara do jena japońskiego w ujęciu dziennym

W środę kurs dolara do jena USDJPY może przebić istotny opór -114.50. Przejście tego poziomu wygenerowałoby sygnał do kupna z poziomem docelowym 118.50. W środę o godzinie 14:30 poznamy odczyt inflacji CPI dla gospodarki USA. Rynek oczekuje poziomu 0,3%, podczas gdy poprzedni odczyt wyniósł 0,1%. Diametralnie różne dane od prognozowanych mogą wywołać większe zamieszanie na rynku. Im większa zmienność tym większa szansa na zarobek.

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk