• Odbierz prezent
Kurs dolara do jena (USD/JPY) w trendzie spadkowym. Na rynkach optymizm po pozytywnych wynikach leczenia Covid-19 i luzowaniu restrykcji

Rynki akcji w Europie zakończyły wczorajsze notowania nieco wyżej w związku z wiadomością, że Niemcy łagodzą niektóre swoje ograniczenia związane z kwarantanną. Niektóre firmy zostaną ponownie otwarte w przyszłym tygodniu, a szkoły w przyszłym miesiącu. Austria, Włochy i Hiszpania również pozwoliły na wznowienie działalności niektórych przedsiębiorstw, dlatego wiadomość z Niemiec została przyjęta z zadowoleniem. Rządy wyraźnie chcą znosić ograniczenia w wyważony sposób, ale przesłanie jest pozytywne. Warto jednak zauważyć, że niektóre kraje w Europie idą w przeciwnym kierunku. Francja i Wielka Brytania przedłużyły kwarantannę do maja.

USA w walce z kryzysem

Gospodarka amerykańska nadal walczy z kryzysem Covid-19. Najnowszy raport na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniósł 5,24 miliona. Odczyt był bardzo zły, ale inwestorzy pocieszyli się faktem, że był on niższy niż 6,6 miliona w poprzednim tygodniu. Spadek liczby osób ubiegających się o zasiłek jest pozytywny, ale biorąc pod uwagę tę astronomiczną liczbę, trudno się zbytnio ekscytować. Podsumowując ostatnie cztery raporty, widzimy że ponad 22 miliony osób ubiegało się o środki. To niesamowite, że ponad 20 milionów osób straciło pracę w ciągu jednego miesiąca. Wpływ nagłego kryzysu zdrowotnego zaobserwowano również w innych raportach ekonomicznych. Odczyt Philly spadł z -12,7 w marcu do -56.6 w kwietniu. Dane mieszkaniowe za marzec były również złe. Pozwolenia na budowę spadły o 6,8%, a liczba rozpoczętych budów domów o 22,3%.

Siedem stanów w USA przedłużyło blokadę do połowy maja. Prezydent Trump przedstawił swój plan ponownego otwarcia gospodarki. Są to jedynie zalecenia, dlatego gubernatorzy stanowi podejmą we własnym zakresie decyzję o zniesieniu ograniczeń. Wytyczne dla pierwszego etapu obejmują dystans społeczny, ale jeśli warunki nie zostaną spełnione, pewne ograniczenia mogą się utrzymać dłużej. Prezydent powiedział, że aż 29 stanów może wkrótce złagodzić swoje blokady, a jeśli nie będzie dowodów na wzrost zachorowań, ograniczenia będzie można jeszcze bardziej złagodzić w fazie drugiej. W sumie zaplanowane zostały trzy fazy.

Akcje w USA zakończyły wczoraj sesję na wyższym poziomie. S&P 500 zyskał ponad 0,5%, a akcje technologiczne przodowały. NASDAQ 100 zyskał 1,9%, a Amazon i Netflix ustanawiają nowe rekordy. Kilka godzin po zamknięciu handlu w Nowym Jorku doniesiono, że pacjenci z Covid-19 dobrze reagują na remdesivir - lek przeciwwirusowy produkowany przez Gilead Sciences. Uważa się, że większość pacjentów miała „szybkie ustąpienie gorączki i trudności oddechowych”. Wiadomości spowodowały wzrost kontraktów terminowych na indeksy amerykańskie i otworzyły drogę do pozytywnej sesji w Azji. Rynki europejskie mogą otworzyć się wyżej.

 

W nocy Chiny opublikowały szereg ważnych raportów gospodarczych. PKB za pierwsze trzy miesiące wyniósł -6,8%, podczas gdy szacunek przewidywał -6,5%. Warto wspomnieć, że gospodarka wzrosła o 6% w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym spadła o 15,8%, podczas gdy ekonomiści oczekiwali -10%. Odczyt w lutym wyniósł -20,5%. Produkcja przemysłowa wyniosła -1,1%, podczas gdy szacunek wynosił -7,3%. Poprzedni odczyt wyniósł -13,5%.

Neel Kashkari, szef Banku Rezerw Federalnych w Minneapolis, powiedział, że duże banki amerykańskie powinny zgromadzić fundusze o wartości ponad 200 miliardów dolarów. Bankier centralny zalecił również, aby banki zrezygnowały też z dywidendy. Kashkari zastosował medyczną analogię i powiedział, że banki mogą „zaszczepić się” przed spowolnieniem gospodarczym, które nadchodzi. W tym tygodniu poznaliśmy kolejne kwartalne wyniki banków amerykańskich, a głównym tematem było przeznaczenie ogromnych sum pieniędzy na zabezpieczenie spodziewanego wzrostu nieściągalnego długu. Sześć dużych banków wspólnie przeznaczyło ponad 25 miliardów dolarów na rezerwy na straty kredytowe. Program pożyczek w Stanach Zjednoczonych, ustanowiony w celu wspierania małych firm, wyczerpał swoją pulę w wysokości prawie 350 miliardów dolarów. Szybkość wykorzystania funduszy jest niesamowita. Mówi się o odłożeniu kolejnych 250 miliardów dolarów, ale fundusze te prawdopodobnie również zostaną wyczerpane w błyskawicznym tempie.

Według sondażu przeprowadzonego przez Bank Anglii, oczekuje się, że popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw wzrośnie w drugim kwartale, jednocześnie jednak wzrośnie ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw i kredytów hipotecznych.

Rynek ropy ustabilizował się wczoraj, po silnych spadkach w środę. WTI zakończyła sesję bez zmian, podczas gdy ropa Brent zyskała nieco na wartości. Ropa naftowa może wyhamować spadki, ale nastroje prawdopodobnie pozostaną słabe w najbliższym czasie. Nad “czarnym złotem” wiszą poważne problemy z popytem, a szokujące raporty gospodarcze, które zostały ostatnio opublikowane, wzmacniają argument, że popyt na energię spadnie w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Dolar amerykański umacniał się wczoraj, ponieważ przyciągnął fundusze szukające bezpiecznej przystani. Indeks dolara amerykańskiego spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch tygodni we wtorek, ale odbił się w ciągu ostatnich dwóch sesji.

Ostateczny odczyt CPI dla strefy euro za marzec zostanie opublikowany o godzinie 11:00. Ekonomiści oczekują wyniku 0,7%.

Najistotniejsze pary walutowe:

Kurs euro wobec dolara EURUSD – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA przy 1,1027, para może nadal spadać. Wsparcie znajduje się przy 1,0768, a przełamanie tego poziomu otworzy drogę w kierunku 1,0636. Przełamanie 1,1027 może z kolei skierować kurs w okolice 1,1147.

Kurs funta względem dolara GBPUSD – kurs znajduje się w trendzie wzrostowym od końca marca. Opór znajduje się w okolicy  1,2650, gdzie mamy 200-dniową MA. Poziom 1,2800 może być dla rynku kolejną barierą. Spadek z kolei może skierować się na 1,2360.   

 

Kurs euro w relacji do funta EURGBP – para spada od połowy marca i jeśli ta tendencja utrzyma się, kurs może dążyć w kierunku 0,8612, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Odbicie może z kolei zmierzać w okolice 0,8865 lub 0,9000. 

    

Kurs dolara wobec jena USDJPY – para znajduje się w trendzie spadkowym i dalsze spadki mogą doprowadzić kurs do poziomu 106,91. Przełamanie 106,91 może skierować cenę w okolice 106,00. Wybicie powyżej 109,38 da pretekst do ruchu na 110.00.

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 156 punktów do 5,784

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 306 punktów do 10,607

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 127 punktów do 4,477  

    

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany30 – wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na indeks DAX wciąż dominuje nastawienie spadkowe. W ostatnich godzianch dominacja ta stała się bardziej wyraźna – zaangażowanie w pozycje krótkie wzrosło o 2 punkty procentowe zarówno pod względem wartości jak i ilości. Posiada je obecnie 53% klientów i stanowią 58% wartości wszystkich otwartych pozycji.

Ropa Crude WTI – większość klientów CMC Markest oczekuje odbicia od historycznych minimów i powrotu na wyższe poziomy. Obecnie 96% z nich posiada pozycje długie, a ich wartość stanowi 96% wartości wszystkich utrzymywanych na tym instrumencie pozycji.

Indeks USD (CMC Markets)  – wiara w dolara nie przemija od długiego czasu, choć dziś część inwestorów (6%) wycofała się z pozycji wzrostowych. W dalszym ciągu posiada je jednak 73% klientów zainteresowanych indeksem dolara, a wartość pozycji wzrostowych stanowi 78%.

Na rynkach optymizm po pozytywnych wynikach leczenia Covid-19 i luzowaniu restrykcji - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk