• Odbierz prezent
Kurs dolara do jena (USD/JPY) w dół. Euro do franka (EUR/CHF) wróciło do 1,0730. Dzień na rynku

W czwartek banki centralne są w centrum uwagi. Norges Bank powinien utrzymać stopę procentową i komunikat bez zmian, gdyż styczniowe posiedzenie jest bez nowych prognoz. Po południu równie spokojnie powinno być wokół decyzji EBC, gdyż bank wciąż czeka na potwierdzenie odbicia gospodarki od dołka. W protokole z posiedzenia RPP ciekawa może być dyskusja obozów jastrzębi i gołębi w reakcji na ostatni skok inflacji. Ropa może mocno reagować na dane DoE o zapasach. W nocy kurs dolara nowozelandzkiego NZD będzie wrażliwy na odczyt inflacji CPI z Nowej Zelandii.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Wuhan, miasto w centrum rozszerzającej się epidemii wirusa,

  • zawiesiło loty wychodzące i usługi kolejowe, a chińskie władze wzmagają wysiłki, aby powstrzymać chorobę, która zabiła już co najmniej 17 osób i zainfekowała setki. Zamkniecie miasta obejmuje również podróż autobusem, metrem i promem. Raport mówi, że obywatele nie powinni opuszczać miasta bez specjalnych powodów.
  • Chiński juan osłabił się do dwutygodniowego minimum, a Shanghai Composite traci 2,8 proc.
  • Zmiany na rynku potęgowane są przez startujące obchody Chińskiego Nowego Roku – giełda w Szanghaju będzie zamknięta od jutra do następnego czwartku.
  • Awersja do ryzyka rozszerza się na inne aktywa.

  • Kurs dolara do jena USD/JPY spada pod 109,60, kurs euro do franka EUR/CHF wrócił do 1,0730. Japoński Niekkei225 traci 1 proc. Rentowność 10-latek USA obniżyła się o 2 pb poniżej 1,75 proc. Tylko cena złota nie może zyskać i stoi na 1557.
  • Ropa naftowa traci ok. 1,5 proc., gdyż rynek obawia się, że strach przed wirusem ograniczy podróże lotnicze, co zmniejszy popyt na paliwo. Dodatkowo negatywnie wybrzmiał raport z API, który wczoraj wskazał na wzrost zapasów surowca w USA w ubiegłym tygodniu o 1,5 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się spadku o 1 mln.
  • Pozytywnym elementem azjatyckiej sesji jest kurs dolara australijskiego AUD, który rośnie do 0,6870 USD po silnym raporcie z australijskiego rynku pracy. W grudniu w gospodarce przybyło 28,9 tys. nowych miejsc pracy, trzy razy więcej niż oczekiwano. Stopa bezrobocia spadłą do 5,1 proc., choć zakładano jest utrzymanie na 5,2 proc. Dane przełożyły się na spadek prawdopodobieństwa cięcia stopy procentowej RBA w przyszłym miesiącu z 57 proc. do 27 proc.

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 23 I - 1

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk