• Odbierz prezent
Kurs dolara do jena USD/JPY pod naporem. USA przyznaje Chinom status manipulatora kursowego

Wtorek przynosi odwrót na kursie dolara do jena USD/JPY, ale indeksy wciąż odczuwają ból wyprzedaży. Wszystko to w otoczeniu decyzji USA o przyznaniu Chinom statusu manipulatora kursowego. RBA pozostawił stopę kasową bez zmian. Silne dane z rynku pracy NZ kłócą się z oczekiwaniami obniżki przed jutrzejszym posiedzeniem RBNZ. Złoto poprawia maksima.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Departament Skarbu USA

  • określił Chiny jako manipulatora kursowego. Jest to pierwsza taka decyzja od 1994 r. Decyzja opiera się o kryteria jakościowe. Przyznanie statusu automatycznie nie wymusza działań po stronie USA, ale decyzja jest oczekiwaną ścieżką wywierania presji na Chiny w powiązaniu do trwających negocjacji handlowych.
  • Informacja zwiększyła uwagę na zachowanie juana z oczekiwaniami dalszej deprecjacji (wzrosty kursu dolara do jena USD/CNH do 7,14), ale Ludowy Bank Chin ustalił fixing dla CNY na 6,9683, czyli poniżej ważnego poziomu 7,0. To pozwoliło na uspokojenie nastrojów na rynku. Kurs dolara do jena USD/CNH opadł do 7,07.
  • Mimo to Shanghai Composite zalicza kolejny dzień spadków (-1,4 proc.) jako kontynuacja złego sentymentu z Wall Street (S&P500 -2,98 proc.). Japoński Nikkei traci 0,65 proc.
  • Na FX rysuje się dzień odwrotu. Kurs dolara do jena USD/JPY pod naporem realizacji zysków wyskoczył z 105,52 do 107,08, ale już jest na 106,50. Kurs euro do dolara EUR/USD zawrócił z 1,1250 do 1,12.
  • RBA z godnie z oczekiwaniami

  • utrzymało stopę kasową na 1 proc. Bank podtrzymał w komunikacie, że jest gotowy dalej łagodzić politykę, jeśli będzie to konieczne. Napisano, że racjonalnym jest oczekiwać utrzymania niskich stóp przez dłuższy okres. Pozytywnie (czyt. bez nadmiernej gołębiości) wyróżnia się brak odniesień do ostatnich wydarzeń w polityce handlowej i podwyższonej zmienności rynkowej. Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD rośnie do 0,6780, choć w trakcie sesji azjatyckiej był już na 0,6795.
  • Wcześniej dane o bilansie handlowym wskazały na nadwyżkę po czerwcu w wysokości 8 mld AUD vs prog. 6 mld AUD. Dane za maj zrewidowano do 6,17 mld AUD z 5,74 mld AUD. Szczegóły były mniej pozytywne, gdyż import spadł o 4 proc.
  • Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD wystrzelił 0,6515 do 0,6590 po danych z rynku pracy – w II kw. zatrudnienie wzrosło o 0,8 proc. k/k przy prognozie 0,3 proc. Dane za I kw. zrewidowano z -0,2 proc. do -0,1 proc. Stopa bezrobocia spadła do 3,9 proc., najniżej do 11 lat i poniżej prognoz RBNZ. Razem z przyspieszeniem dynamiki płac (0,8 proc. k/k) dane argumentują za pozostawieniem stopy OCR przez RBNZ bez zmian, choć rynek przed jutrzejszą decyzją zakłada cięcie o 25 pb.
  • Złoto podeszło pod 1475, ale zawróciło do 1463.

 

 

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk