• Odbierz prezent
Kurs dolara do jena (USD/JPY) - niebawem odwrócenie? Zmienność na rynkach spowodowana obawami o kryzys zdrowotny

Wczoraj giełdy rozpoczęły pozytywnie na bazie nadziei, że administracja Trumpa zapewni amerykańskim pracownikom pomoc w złagodzeniu presji wywołanej przez koronawirusa. W poniedziałek wieczorem prezydent USA powiedział, że popiera obniżenie podatku od wynagrodzeń, zapewniając również pomoc pracownikom “na godziny”. W Europie nastrój był dobry, jednak po południu optymizm zaczął słabnąć. Indeksy zaczęły tracić część zysków w drugiej połowie sesji, a pod koniec wszystkie główne benchmarki w Europie były na minusie. Agresywny spadek pod koniec dnia był w dużej mierze spowodowany przeceną amerykańskich indeksów. Doniesiono, że prezydent Trump przedstawił pomysł zerowego podatku od wynagrodzeń do końca roku. Rząd USA musi jeszcze ujawnić zasady nowej polityki fiskalnej, ale fakt, że administracja Trumpa podejmuje działania zamierzające do złagodzenia sytuacji wystarczył, by poprawić nastroje. Dow Jones i S&P 500 zakończyły wczoraj wzrostem o ponad 4,8%.

Koronawirus z każdym dniem mocniejszy

W nocy obawy o kryzys zdrowotny odżyły. Liczba potwierdzonych przypadków na świecie wzrosła do co najmniej 113 851. Rynek australijski notował straty po tym, jak rząd ujawnił fundusz zdrowia o wartości 2,4 miliarda AUD - działanie to postrzegano jako oznakę słabości. Brak postępów na froncie stymulacyjnym w USA również zaszkodził nastrojom na rynku akcji. Rynki europejskie notowały spadki.

 

Podobnie jak inne rynki, ropa naftowa również odnotowuje znaczną zmienność. Po drastycznym spadku, który miał miejsce w poniedziałek, nastąpiło wczoraj mocne odbicie. Rozłam między Arabią Saudyjską a Rosją może nie być aż tak zły, jak początkowo sądzono, ponieważ Rosja nie wyklucza podjęcia rozmów z OPEC. Nie ma gwarancji, że relacje między Rosją a Saudyjczykami zostaną w najbliższym czasie załatane, ale reakcja Rosji wywołała falę kupna.

Wczoraj indeks dolara amerykańskiego notował wzrosty, odrabiając straty po poniedziałkowych spadkach. Umocnienie dolara widoczne było na EUR/USD, a także GBP/USD. Zwrot ten spowodowany był przekonaniem, że administracja Trumpa wprowadzi środki mające na celu zaradzenie sytuacji zdrowotnej. Fed ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych w przyszłym tygodniu, a inwestorzy wyceniają prawdopodobieństwo obniżki o 0,5% na 84%.

Kraje na zachodzie również podejmują działania przeciwko koronawirusowi. Włochy ogłosiły kwarantannę. Wczoraj prezydent Macron powiedział, że państwa członkowskie UE nie powinny wprowadzać ograniczeń budżetowych, jeśli chodzi o przeznaczanie funduszy na walkę z kryzysem zdrowotnym.

Wielka Brytania opublikuje szereg aktualizacji ekonomicznych o 10:30. Kwartalny PKB ma wynieść 0,1%. Oczekuje się, że produkcja przemysłowa i przetwórstwo wyniosą odpowiednio 0,3% i 0,2%. Bilans handlu zagranicznego ma wykazać deficyt 7 miliardów funtów. Rishi Sunak ujawni dziś budżet Wlk. Brytanii około 13:30. W świetle kryzysu zdrowotnego trudno będzie sporządzać prognozy gospodarcze. Partia konserwatywna wyklarowała sytuację w tradycyjnych obszarach rynku pracy podczas grudniowych wyborów, aby Sunak mógł podjąć działania w celu zwiększenia inwestycji na takich obszarach jak Midlands, północna Anglia i Walia.

 

O 13:30 opublikowany zostanie odczyt CPI w USA, a szacunki wynoszą 2,2%, co byłoby spadkiem z 2,5% w poprzednim raporcie. Główny odczyt CPI ma się utrzymać na stałym poziomie 2,3%. Raport EIA ma wykazać wzrost zapasów ropy w USA o 2,4 miliona baryłek, podczas gdy zapasy benzyny powinny spaść o 2,4 miliona baryłek. Aktualizacja zostanie ogłoszona o 15:30.

Istotne pary walutowe

Kurs euro do dolara EURUSD – wczorajsza świeca dzienna może być sygnałem odwrócenia dla niedźwiedzi, a dalsze spadki mogą dotrzeć do 1,1200. Po dzisiejszym odbiciu szerszy ruch wzrostowy może być kontynuowany w okolice 1,1570.

Kurs funta do dolara GBPUSD – para odwróciła się wczoraj dość gwałtownie spadając i dopóki utrzymujemy się poniżej 1,3000, możliwe są dalsze spadki. Poziom 1,2726 stanowi wsparcie. Ruch powyżej 1,3200 może skierować notowania na 1,3284.

Kurs euro do funta EURGBP – kurs umacniał się od połowy lutego i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 0,8517, perspektywy pozostają pozytywne i możliwy jest ruch w kierunku 0,8786. Spadek poniżej 0,8600 może skierować cenę w okolice 1,8517.

 

Kurs dolara do jena USDJPY – wczorajsza świeca dzienna może sygnalizować odwrócenie. Jeśli rynek będzie wzrastał, możliwy jest test 200-dniowej MA przy 108,64. Ponieważ jednak w nocy notowaliśmy spadki, prawdopodobna jest kontynuacja ruchu z celem przy 101,19. 

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 2 punkty do 5,962

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 31 punktów do 10,506

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 11 punktów do 4,647  

Sentyment rynkowy CMC  Markets:

Germany30 – większość klientów CMC Markets oczekuje kontynuacji odbicia po ostatnich spadkach, choć siła tych oczekiwań sukcesywnie maleje. Pod koniec wczorajszych notowań pozycje długie były w posiadaniu 69% klientów  aktywnych na kontrakatch CFD na DAX, dziś ta wartość spadła do 57%.  Jednocześnie wyraźnie zmieniła się relacja wartości pozycji długich do krótkich – do równowagi brakuje już jedynie 2 punktów procentowych (w przewadze pozycje długie – 52%), a jeszce wczoraj przewaga „byków” wynosiła 14 puntków procentowych.

Ropa Crude WTI – zawirowania na rynku ropy naftowej muszą mieć odzwierciedlenie w rynkowym sentymencie. Obecnie w przewadze są klienci z pozycjami wzrostowymi (72%), ale ich ilość spadła od wczoraj o 7 punktów procentowych. Pod względem wartości wyraźnie dominują jednak pozycje krótkie – stanowią one 70% całości. Pod tym względem zmiana jest bardzo wyraźna, gdyż jeszce wczoraj stan był bliski równowagi, a w ciągu kliku ostatnich godzin pozycje krótkie zwiększyły swoją wartość aż o 21 punktów procentowych.

GBP/USD  - pomimo, iż dzisejsza niespodziewana decyzja Banku Angli o obniżce stóp procentowych o 50pb ma charakter gołębi i powinna zniechęcać do inwestycji w funta, inwestorzy w CMC Markets na przekór oczekują wzrostów na „kablu”. 60% z nich posiada pozycje długie (3 punkty procentowe więcej niż wczoraj), a wartość pozycji nastawionych na aprecjację brytyjskiej waluty stanowi 82%, o 7 punktów procentowych więcej niż wczoraj.

Zmienność na rynkach spowodowana obawami o kryzys zdrowotny, budżet Wlk. Brytanii w centrum uwagi - 1 

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk