• Odbierz prezent
Kurs dolara australijskiego wzrósł po raporcie z rynku pracy. Brak reakcji waluty amerykańskiej do jena (USD/JPY). Dzień na rynku

Czwartek decyzjami bankierów centralnych stoi. Za nami bezbarwny Bank Japonii, a przed nami jeszcze szwedzki Riksbank, norweski Norges Banki i Bank Anglii. Tylko w przypadku tego pierwszego oczekiwana jest zmiana (podwyżka). Poza tym bez echa powinny przejść odczyty produkcji przemysłowej z Polski, sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii i Philly Fed oraz sprzedaż domów z USA.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał politykę bez zmian.

  • Stopa procentowa wynosi -0,1 proc., a cel dla rentowności obligacji 10-letnich pozostał na 0 proc. Bank zamierza dalej monitorować rozwój sytuacja na rynkach zewnętrznych. Stopy mają pozostać na obecnym lub niższym poziomie do czasu, aż nie zostanie osiągnięty cel inflacyjny. Kurs dolara do jena USD/JPY nie zareagował i utrzymuje się blisko 109,60.
  • Kurs dolara australijskiego AUD podskoczył po raporcie z rynku pracy, który wskazał na wyższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w listopadzie (39,9 tys., prog. 15 tys.) oraz spadek stopy bezrobocia do 5,2 proc. (prog. 5,3 proc.). Dane oddalają ryzyko kolejnej obniżki stopy kasowej w lutym. Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD rośnie do 0,6880 z 0,6855.
  • W Nowej Zelandii PKB w III kw. wzrosło o 0,7 proc. k/k, wyżej niż spodziewane 0,5 proc., jednak zadowolenie z odczytu neutralizuje rewizja danych za II kw. do 0,1 proc. z 0,5 proc. Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD wstępnie rósł do 0,6612 z 0,6580, ale szybko wymazał skok. Teraz jest 0,6590.
  • Przed świętami spada zmienność,

  • a co po niektórych rynkach widać stopniowe spieniężanie zysków. Na rynku akcji japoński Nikkei225 spada dziś 0,3 proc., a chiński Shanghai Composite cofa się o 0,4 proc.
  • Ropa naftowa WTI dryfuje przy 61 USD/b, gdzie wczoraj wskoczyła po lepszych od oczekiwań danych DoE o zaspach. Polski złoty bez zmian blisko 1477 USD/oz.
  • W tle inwestorzy obserwowali także postępowanie w Waszyngtonie, w którym Izba Reprezentantów pod przewodnictwem Demokratów głosowała za impeachmentem prezydenta USA Donalda Trumpa o nadużycie władzy i utrudnianie prac Kongresu. Akt oskarżenia ma jednak umrzeć w kontrolowanym przez Republikanów Senacie.

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 19 XII - 1

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk